Rozhlas v Arktidě: Ledovec doslova mizí před očima

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Martin Lulák, šéf letní expedice Centra polární ekologie, u ledovce Nordenskiold v Arktidě

Až o čtyři stupně stouply průměrné teploty v některých částech arktického Svalbardu od konce druhé světové války. Ledovce kvůli tomu ubývají o několik desítek metrů za rok. Nyní, během polárního léta odtékají z ledovců proudy vody a z některých doslova prší.

Tam, kde byla ještě před pár lety masa ledu, se už dokonce objevují nové rostliny. „Vidíme tu například lomikámen vstřícnolistý. Ten je schopný se uchytit už asi po osmi letech poté, co se plocha odlední,“ ukazuje Petra Polická, studentka půdní mikrobiologie Jihočeské univerzity.

Ledovec průměrně ustupuje o 35 metrů za rok. Je to způsobeno vlivem rostoucí teploty, která zrovna v místě, které sledují vědci Centra polární ekologie, vzrostla za posledních sto let asi o čtyři stupně.

Během polárního léta tak vědci na vlastní oči vidí, jak z ledovce padají jednotlivé krystalky ledu a zároveň po něm stéká odtávající voda. „Zvlášť dneska, kdy je hodně teplo, okolo patnácti stupňů, tak ten ledovec doslova mizí před očima. Teplá sezóna se neustále prodlužuje, a proto ledovce mizí víc, než stihne za zimu přirůst. Jinak samozřejmě ledovce vždycky během léta tají,“ vysvětluje Petra Polická.

Čtěte také

V ledovci Nordenskiold na Svalbardu můžete narazit i na jeskyni s tmavě modrým ledem. „Ta odkrývá vnitřek toho ledovce, kde je ledovec velmi starý, mnohdy až deset tisíc let. Čím je led starší, tím má tmavší modrou barvu,“ říká Petra Polická.

Starší led má také mnohem vyšší hustotu. Kdybychom vzali stejně velkou kostičku tmavě modrého ledu a bílého ledu a nechali je roztát, získáme víc vody z kostičky starého ledu.

Všechny reportáže, fotky i videa z arktické expedice Romany Lehmannové najdete zde.