Rozděleni svobodou: Jak moc lidé z různých společenských skupin důvěřují sobě navzájem a institucím?
Z exkluzivního výzkumu pro Český rozhlas vyplývá, že česká společnost není ani tak rozdělená na dva tábory, jako že se skládá z šesti společenských skupin, které se vyprofilovaly za uplynulých 30 let.
Část tohoto výzkumu se zabývá také vztahem lidí k menšinám. Z výsledků je patrné, že největší odstup mají Češi k drogově závislým. Jen o něco lépe dopadli muslimové, které by do země ani nevpustilo 38 % lidí.
Jak moc lidé z různých společenských skupin důvěřují sobě navzájem anebo institucím a co od svého okolí očekávají? Nejen o tom mluvil se svými hosty ve speciálu Plusu Jan Burda.
Poslechněte si diskuzi spoluautorky průzkumu k projektu Rozděleni svobodou Paulíny Tabery (socioložka CVVM) se socioložkou Markétou Sedláčkovou (Sociologický ústav AV ČR) a Milanem Znojem z Ústavu politologie FF UK.
Související
-
Českou společnost tvoří odstíny šedi, nepřekonatelné příkopy nevidím, říká sociolog Buchtík
Spoluautor projektu Rozděleni svobodou připouští, že snaha rozdělit společnost na černou a bílou je pochopitelná, žádné nepřekonatelné příkopy ale reálně neexistují.
-
Rozdělení společnosti, které končí u volební urny, začíná už na základní škole, míní sociolog Prokop
Podle Daniela Prokopa není společnost rozdělena na dva tábory, ale je fragmentovaná na několik tříd, z nichž každá má odlišné politické zájmy.
-
Po roce 1989 jsme byli opilí svobodou a neopilí zodpovědností, říká předseda Senátu Kubera
V posledních 30 letech nejdeme úplně špatným směrem, ale zahodili jsme řadu šancí, které jsme měli. Co českou společnost spojuje a rozděluje? Otázka na hosty debaty Plusu.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.