Rok 1989 by bez Gorbačova vypadal asi jinak
Evropské a ani celosvětové události roku 1989 si nelze představit bez sovětského vůdce Michaila Gorbačova. Nad jeho významem se v repríze dokumentárního pásma zamýšlí publicistka Petruška Šustrová.
Související
-
Neuvěřitelná Rita Klímová. Seznámila Havla s Klausem, Gorbačovovi kupovala boty a podepsala Chartu
Ten příběh je fascinující. Žena, která se podílela na budování a pak pádu komunismu v Československu, byla také první velvyslankyní svobodné země v americkém Washingtonu.
-
Tři klíčové dny v životě Gorbačova aneb Puč, který znamenal rozpad Sovětského svazu
Když se Rusové 19. srpna 1991 probudili, nestačili se divit: po víc než šesti letech Gorbačovovy perestrojky se z přijímačů najednou linula vážná hudba.
-
Libor Dvořák: Kde by dnes Evropa byla bez Gorbačova?
V době, kdy si Evropa připomíná 30. výročí antitotalitních revolucí, se vynořují úvahy nad tím, jak vskutku fenomenální, byť možná bezděčnou roli sehrál Michail Gorbačov.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.