Rok 1968 byl přelomový nejen v Československu
Rok 1968 byl rokem zvratu, napsali později po letech publicisté a dnes i historikové. Válka ve Vietnamu, studentské bouře po celé Evropě a mnoho dalších událostí v demokratickém světě připomíná Petruška Šustrová a Petr Koura.
Ve druhé části se věnujeme dějinám Etiopie 20. století, ke kterým neodmyslitelně patří císař Haile Selassie. Od začátku 20. let prosazoval zakotvení jednoho z nejstarších států světa v tehdejší mezinárodní politice.
Čtěte také
Po italském vpádu v roce 1935 ale skončil v exilu nejprve v Jeruzalémě a později v anglickém lázeňském městečku Bath. Na trůn se vrátil poté, co anglická vojska v roce 1941 vyhnala Italy.
U moci vydržel panovník, který se stal ikonou rastafariánského hnutí, až do roku 1974. Svrhl ho marxistický puč a bývalý císař zemřel necelý rok poté v domácím vězení. Jeho život připomínají Petruška Šustrová a Josef Mlejnek.
Poslouchejte až do 24. prosince 2022.
Související
-
Když vám odejde maminka, rodina se rozpadne. V Bučovicích si připomněli události srpna 1968
Lidé v Bučovicích si připomněli tragické události spojené s invazí vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968. O život tam tehdy přišla Ilja Sušánková.
-
Na invazi v srpnu 1968 vzpomínají Mikuláš Kroupa a Daniel Herman
Už je to 54 let od srpnové noci, kdy na dlažbách našich měst duněly tanky, kdy lidé na venkově potkávali nekonečné kolony podivných vojsk.
-
Rok 1968 mi obrátil život naruby aneb Dokumentární pásmo o lidech poznamenaných okupací
Dokumentární cyklus Ivany Chmel Denčevové a Jana Sedmidubského nabízí popisy životních cest několika emigrantů, kterým vpád vojsk Varšavské smlouvy zcela změnil osud.