Robotický netopýr létá i leze

11. únor 2015

Tým švýcarských výzkumníků z Federálního technologického institutu v Lausanne (EPFL) vytvořil robota, který v rámci své konstrukce i dynamiky napodobuje netopýra. Umí létat ve vzduchu i lézt po zemi, přičemž v obou případech používá k pohybu svá křídla.

Hlavní osobou konstruktérského týmu je Ludovic Daler, který již před několika lety postavil první verzi “netopýřího stroje”, jenž se pohyboval po zemi pomocí rotace křídel. Také jeho nová verze se symbolickou zkratkou DALER (Deployable Air-Land Exploration Robot) umí používat svá křídla více způsoby, podle toho, do jakého tvaru se křídla a jejich skelet složí. V tom se tvůrci DALERa inspirovali u svého přírodního vzoru - u živých netopýrů druhu Desmodus rotundus. Právě schopnost měnit tvar křídel je pro robotického netopýra velmi podstatná - jeho křídla mají jiný tvar tehdy, když se robot silou “opírá do vzduchu”, jiný tvar je vhodný pro prakticky bezmotorový klouzavý let a jiný tvar křídel zase potřebuje při lezení po zemi. Pohyb na zemi je obstaráván rotujícími koncovými segmenty křídel, tytéž segmenty jsou ale zároveň důležité i pro pohyb ve vzduchu - při letu mají na starost řízení výšky letu.

Robotický netopýr DALER

Právě skloubení obou funkcí a zároveň optimalizace křídel se zřetelem na dostatečnou obratnost stroje stály za efektivitou a všestranností jeho současné verze. Pokud by robot potřeboval na zemi jiný dodatečný mechanismus, systém či druh pohybu, kromě křídel, jeho hmotnost by se zvětšila, což by se negativně podepsalo na jeho letových vlastnostech a na zvýšených nárocích na pohybový systém (motor) a spotřebu energie. Ve vzduchu se DALER pohybuje rychlostí až kolem 20 metrů za sekundu (70 kilometrů za hodinu). Na zemi sice zvládne lézt jen pomalu - rychlostí kolem 6 centimetrů za sekundu, ale většina jiných podobných bezpilotních a bionických strojů se na zemi neumí pohybovat vůbec.

Podle svých tvůrců bude DALER v nějaké z dalších verzí umět kontrolovaně přistát, popolézt na příhodnější místo a pak znovu samostatně odstartovat, což bude velmi důležité pro autonomní průzkum členitějšího terénu, kam se nedostane člověk, který by mu mohl asistovat.

Podrobný popis stroje najdete v online dostupném článku, který vyšel v časopisu Bioinspiration & Biomimetics.

Zdroje: EPFL, IEEE Spectrum, The Fortean Slip, Gizmodo, DALER, Bionspiration and Biomimetics

autor: Pavel Vachtl
Spustit audio