Robert Schuster: Východní Němci si letos mohou zopakovat rok 1989. Tentokrát u voleb

3. leden 2019
Názory a argumenty

Ve stále ještě mladém roce 2019 se bude upírat pozornost politické scény v Německu do tamních nových spolkových zemí.

Na podzim se budou hned ve třech z pěti regionů volit nové parlamenty: v Sasku, Braniborsku a Durynsku.

Robert Schuster: AfD sklízí na východě Německa, co zaseli jiní

Demonstrace v saském Chemnitz

V uplynulých dnech se pozornost nejenom německé, ale i celoevropské veřejnosti soustředila na město Chemnitz ve východoněmeckém Sasku.

Ve všech se přitom dá očekávat, že dojde k ostrému střetu mezi zavedenými stranami a populistickou Alternativou pro Německo (AfD), která má v některých případech šanci získat přes 20 procent hlasů.

Pokud jí to rovnou nepřinese volební vítězství, ocitne se zřejmě aspoň v takové situaci, že bude jenom hodně těžké dát proti ní dohromady vládní většinu. Musela by totiž být hodně široká, a tím i nesourodá, takže je otázkou, jak dlouho by vůbec vydržela.

Obzvlášť dobré vyhlídky má Alternativa v Sasku. Ve spolkové zemi hraničící s Českem už jednou dokázala vyhrát. To bylo před rokem a půl při celostátních volbách, kdy pro ni hlasovalo jenom o jednu desetinu hlasů víc, než pro křesťanské demokraty, kteří do té doby v Sasku politicky dominovali.

Lepší než systém vlády jedné strany

Není vyloučeno, že by se tento scénář mohl zopakovat i při letošních podzimních volbách, a to tím spíš, že atmosféra v této spolkové zemi je stále ještě hodně rozjitřená. Stačí jedna konkrétní událost a všechno se může dostat do varu.

Robert Schuster: Sjednocení Německa aneb Jenom peníze na vybudování demokracie nestačí

Německo slaví výročí sjednocení země

Při nedávných oslavách výročí sjednocení Německa se tradičně bilancovalo a také hodně počítalo.

Příkladem mohou být loňské události v Chemnitz, kde kulminovalo napětí mezi cizinci a místními obyvateli, což následně vedlo k násilným střetům levicových radikálů a různých vlasteneckých a pravicově-radikálních skupin.

Ukázalo se tak, že nejenom v Chemnitz, ale i v jiných částech východního Německa se veřejnost stále ještě nevyrovnala s negativními zkušenostmi z velké migrační krize let 2015 a 2016. Navzdory tomu, že do této části Německa příliš mnoho běženců umístěno nebylo.

Mnozí východní Němci ovšem považují rozhodnutí vlády přijmout běžence ze Sýrie a Iráku do značné míry za něco, o čem bylo rozhodnuto bez ohledu na jejich názor. Na mysl jim tak mohou přijít paralely se systémem, který řada z nich zažila před rokem 1989, kdy bylo Německo ještě rozděleno na demokratickou západní a komunistickou východní část.

Rok 1989: Za svobodou přes Prahu. Jak východní Němci utíkali na Západ

Před ambasádou ve Vlašské ulici. Veřejná bezpečnost se ztrácí mezi uprchlíky.

Dlouhodobou nespokojenost obyvatel komunisty ovládané části Německa, Německé demokratické republiky (NDR), řešila řada z nich snahou vystěhovat se na západ do Spolkové republiky Německo. Legálně – nebo bez oficiálního souhlasu komunistických úřadů.

A ti na východě neměli možnost spoluovlivňovat své záležitosti - jejich úkolem bylo „držet ústa a krok“. V závěrečné fázi existence komunistického Východního Německa se proto mnozí k tomuto státu raději otočili zády a snažili se utéct na Západ.

Nyní už nespokojení občané ze země utíkat nemusejí, za to ale mají možnost konat způsobem, který může politiky, s jejichž rozhodnutími nejsou spokojeni, poslat na smetiště dějin.

Zmíněné troje volby v nových spolkových zemích se budou koneckonců konat právě na podzim, čili přesně ve dnech, kdy si budou mnozí také připomínat dramatické záběry ze zahrady západoněmeckého velvyslanectví v Praze před 30 lety spojené s posledními záchvěvy komunismu.

Robert Schuster

Jak se za takovéto situace východoněmečtí občané u voleb rozhodnou, naznačí, jak moc přijali nový demokratický systém za svůj a jestli ho navzdory všem chybám přesto nakonec nepovažují za lepší model, než byl systém vlády jedné strany.

Spustit audio