Rok 1989: Za svobodou přes Prahu. Jak východní Němci utíkali na Západ

10. červenec 2018
Před ambasádou ve Vlašské ulici. Veřejná bezpečnost se ztrácí mezi uprchlíky.

Dlouhodobou nespokojenost obyvatel komunisty ovládané části Německa, Německé demokratické republiky (NDR), řešila řada z nich snahou vystěhovat se na západ do Spolkové republiky Německo. Legálně – nebo bez oficiálního souhlasu komunistických úřadů.

Počet lidí, kteří o odchodu z NDR uvažovali, koncem 80. let prudce rostl. Bylo tomu tak i proto, že zatímco politická situace v Sovětském svazu, Polsku nebo Maďarsku směřovala k demokratizaci poměrů, východoněmečtí představitelé patřili k nejkonzervativnějším zastáncům marxismu.

Legální i nelegální cesta

V roce 1987 požádalo v NDR o takzvané vyvázání ze státního občanství 11 500 obyvatel, v roce 1988 už to bylo skoro 30 tisíc lidí a do dubna 1989 bylo podáno 112 tisíc žádostí o přesídlení do Spolkové republiky Německo. Řada obyvatel NDR využila možnosti a odešla složitou cestou přes Československo a Maďarsko, které přestalo kontrolovat hranice s Rakouskem.

Po uzavření této cesty (československé orgány důsledně dodržovaly dohodu s vedením NDR a všemožně komplikovaly cestu východních Němců do Maďarska) se východní Němci pokusili vynutit si odchod do západního Německa obsazením velvyslanectví Spolkové republiky Německo v Praze.

Za často dramatických okolností přelézali zdi ambasády na Malé Straně a v nevyhovujících hygienických podmínkách čekali i několik týdnů na možnost vycestovat na Západ. Podle oficiálních úředních údajů uprchlo přes Československo do západního Německa do 8. listopadu 1989 celkem asi 42 tisíc obyvatel NDR. V Praze odstavili 1259 osobních automobilů, většinou legendárních trabantů. A někteří Češi se k tomu postavili po svém. Začali na opuštěných autech z NDR vydělávat…

O tom všem je i dokudrama scenáristy a režiséra Lubomíra Koníře. Účinkují: Štěpán Tuček, Richard Vokůrka a Eva Čurdová.

Proč se občané NDR rozhodli jít v roce 1989 hromadně za svobodou právě přes Prahu – i na to se historika Rudolfa Vévody ptal Pavel Hlavatý.

Spustit audio
autor: David Hertl

Související