Robert Schuster: Volby v Rakousku aneb Kdo bude druhý

Sebastian Kurz během předvolební kampaně
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Sebastian Kurz během předvolební kampaně

V Rakousku běží v těchto dnech naplno kampaň před mimořádnými parlamentními volbami.

Zatímco průzkumy ukazují neměnnou situaci v čele žebříčků popularity, když přisuzují prvenství konzervativním lidovcům bývalého kancléře Sebastiana Kurze, existuje tlačenice hlavně o následující druhé místo.

Na pozici, která může být klíčová pro pozdější povolební vyjednávání, aspirují sociální demokraté a pravicoví Svobodní. Rozdíl mezi nimi činí pouhé procento, což je méně, než kolik je obvykle udávaná statistická chyba. Obě strany se proto nyní snaží mobilizovat v první řadě své věrné voliče, neboť jim mají co vysvětlovat.

Sociální demokraté se po roce a půl strávených v opozici snaží bodovat pravověrným levicovým programem. Volají po zdanění bohatých, vyšších důchodech či dostupnějších bytech. Jenom trochu a občas zmíní další oblíbené téma současných evropských levicových stran, kterým je ochrana klimatu.

Zřejmě si totiž realisticky uvědomují, že v tomto ohledu nemají v přímé konkurenci se Zelenými moc šancí. Proto jsou opatrní, aby přílišné zdůrazňování životního prostředí zase tolik neodradilo voliče obávající se o ztrátu pracovních míst v regionech s těžkým průmyslem, kam se obvykle investoři do moderních a čistších odvětví příliš nehrnou.

Garance, že kabinet vydrží déle

Stejně tak našlapují velmi potichu okolo migračního tématu a jsou hodně rádi, že celkový migrační tlak na Rakousko v posledních letech polevil, když počet běženců nově příchozích do země výrazně poklesl. Rakouští sociální demokraté totiž mají stále ještě v živé paměti, jak jim svého času během velké uprchlické krize z podzimu 2015 hrozilo, že je spor mezi zastánci otevřeného přístupu vůči běžencům a naopak tvrdé linie úplně rozloží.

Skutečnost, že migrační problematika v letošních volbách příliš netáhne, pociťují i pravicoví Svobodní, kteří by se tématu jinak určitě velmi ofenzívně zhostili. Jejich největším problémem ale je, že musejí neustále vysvětlovat důvody, proč padla letos v květnu vláda, kterou tvořili spolu s Kurzovými lidovci.

V tajně pořízeném videu, které bylo tehdy zveřejněno, byl dlouholetý předseda Svobodných Heinz-Christian Strache ochotný slíbit lukrativní státní zakázky výměnou za peníze do stranické pokladny. Ukázalo se, že to z čeho Svobodní v minulých desetiletích často vinili své hlavní konkurenty, lidovce nebo sociální demokraty, aniž by proto měli důkazy, jsou oni sami ochotní dělat.

A mnozí dřívější voliči strany dodnes nechápou, proč zvedli poslanci Svobodných v parlamentu ruku pro potupné sesazení kancléře Kurze, když si ještě pár dní předtím spolupráci s lidovci tak pochvalovali. Teď dokonce dává vedení strany najevo, že by bylo ochotno po volbách plynule navázat na práci předchozí vlády, protože prý měla výborný program. Jako by se nic nestalo.

Robert Schuster

Výsledek souboje o druhou příčku v letošních volbách proto také hodně napoví, kdo bude mít následně největší šanci usednout po boku lidovců v příští rakouské vládě. Jejich lídr Kurz bude chtít hlavně garanci, že jeho druhý kabinet vydrží podstatně déle než jen rok a půl. Z toho důvodu sáhne po nabídce, která mu to nejvíc zaručí. Jeho volba může klidně padnout na stranu, která skončí za favorizovanými lidovci na druhém místě.

Autor je komentátor Lidových novin