Robert Schuster: Narozeniny Merkelové ukazují, že si se svou stranou nemá už co říct
Životní jubilea a zejména kulaté narozeniny významných politických lídrů jsou často příležitostí pro bilancování. Zpravidla je to spojeno s jistou dávkou nostalgie. U nedávných sedmdesátin bývalé německé kancléřky Angely Merkelové tomu tak ovšem nebylo. Ona sama je slavila v úzkém rodinném kruhu.
Němečtí křesťanští demokraté čili strana, kterou Merkelová kdysi vyvedla z její největší krize v důsledku aféry s tajnými konty, se dlouho neměli k tomu, aby adekvátně ocenili političku, která stála téměř dvě desetiletí v jejich čele. Nakonec pro ni uspořádají narozeninový dýchánek až koncem září.
Čtěte také
Pokud by se dal charakterizovat aktuální vztah Merkelové k její politické straně, německé Křesťanskodemokratické unii (CDU), asi by ho nejlépe vyjádřilo tvrzení, že je silně podchlazený.
Začalo to tím, že dlouholetá německá kancléřka spojila v prosinci 2021 svůj odchod z politického života s důsledným odstřihnutím se od veškerých veřejných aktivit.
Neposkytovala žádné rozhovory nebo vyjádření, nepřijímala prakticky žádné pozvánky na společenské akce. Symbolické čestné předsednictví křesťanských demokratů, které jí bylo nabídnuto, odmítla s odůvodněním, že jde prý o přežitek.
Časem se vzdala rovněž exkluzivního členství ve stranické politické nadaci. Na straně druhé, současnému vedení křesťanských demokratů, které reprezentují předseda Friedrich Merz a generální tajemník Carsten Linnemann, nemusí toto distancování se přijít nevhod.
Čtěte také
Merz býval v minulosti označován za největšího vnitrostranického rivala kancléřky, který, ani když byl řadu let mimo politiku, nevynechal jedinou příležitost, aby si do ní nerýpnul.
Linnemann zase proslul nejenom kritikou migrační politiky, kterou Merkelová coby kancléřka prosazovala, ale především něčeho, čemu se začalo říkat „plíživá sociáldemokratizace strany“.
Jde o skutečnost, že pod vedením východoněmecké protestantky Merkelové opouštěla CDU stále častěji tradiční konzervativní postoje. Tři vlády, které vytvořila se sociálními demokraty, se vyznačovaly tím, že křesťanští demokraté poskytli svému levicovému partnerovi nadprůměrně velký prostor a dovolili mu de facto určovat směr vládní agendy.
Paměti Angely Merkelové
Proto zaznívalo po odchodu Angely Merkelové z veřejného života silné volání po změně kurzu a k návratu ke kořenům, což aktuálně ztělesňuje právě duo Merz-Linnemann. Ne že by obrátili kormidlo o 180 stupňů, na to je ve straně stále ještě hodně těch, kteří se cítí být pokračovateli Merkelové.
Ale přesto ukazuje třeba nedávno schválený stranický program jasný rozchod s kancléřkou: Je tvrdší ve věcech migrace, požaduje znovuobnovení branné povinnosti, stejně jako opětovné spuštění jaderných elektráren.
Merkelová toto všechno přešla mlčením a bez komentáře. O to víc pak rezonovalo, když k několika málo akcím, na nichž se coby politická důchodkyně objevila, patřila rozlučka vrcholného politika strany Zelených Jürgena Trittina, jenž po desítkách let v politice oznámil, že v ní končí.
Vztahy bývalé kancléřky a její strany jsou napjaté. Jak by se mohly vyvíjet do budoucna, už možná naznačí letošní podzim. A to nikoli kvůli několika zemským volbám ve východním Německu, které tamní voliči možná využijí i k zúčtování s politickým odkazem někdejší kancléřky.
Za několik týdnů totiž mají vyjít dlouho očekávané paměti Angely Merkelové. Podle odhadů některých pozorovatelů může právě tato kniha nasypat novou sůl do starých ran, pokud jde o vztah dlouholeté kancléřky s její vlastní politickou stranou. A možná přispět k jejich definitivní rozluce.
Autor je komentátor Lidových novin
Související
-
Robert Schuster: Aféry AfD odvádějí pozornost od toho, že strana chce Německo odstřihnout od Západu
Pokud existuje pro politickou stranu něco jako nejhorší možný scénář, tak je to asi ten, když uzavře svou kandidátku a zjistí, že jeden z kandidátů je zapleten do skandálu.
-
Robert Schuster: Jak dlouho ještě vydrží Scholzova vláda
Když německý parlament před nějakou dobou schválil liberalizaci pro držení konopí, řada politiků současné koalice to představovala jako další velký krok k modernizaci země.
-
Robert Schuster: Aféra s odposlechy ukazuje, že Němci jsou pro ruskou propagandu lákavým cílem
Německo čelí obrovskému skandálu, když vyšlo najevo, že se Rusku podařilo zachytit důvěrnou komunikaci vysoce postavených důstojníků jeho vojenského letectva.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka