Říká se, že taktické jaderné zbraně jsou bezpečné. Ale nikdo to nezkusil, varuje analytik Visingr

14. květen 2022

S ruskou agresí na Ukrajině se nejen Evropa setkává po sedmi dekádách míru s konvenční válkou, ale zaznívají také stále častěji hrozby užití zbraní jaderných.  „Pokud se nějaká země rozhodne, že si jaderné zbraně pořídí, tak to udělá. A pokud to neudělá, tak nikoli kvůli nějakým smlouvám, ale třeba ji od toho odradí bezpečnostní partneři,“ je přesvědčený vojenský a bezpečnostní analytik Lukáš Visingr.

To platí například pro Tchaj-wan, který svůj jaderný program ukončil na americký nátlak. „Švédsko se zase svého jaderného programu vzdalo z důvodů ekonomických. Je poměrně málo známý fakt, že tato země velmi vážně vyvíjela nukleární zbraně a jen z finančních důvodů vývoj ukončila,“ připomíná Visingr.

Čtěte také

Jaderná energetika a jaderné zbraně mají stejný základ, jen jinou aplikaci. „U jaderného reaktoru je štěpná reakce řízená a omezovaná, aby generovala teplo, kterým se ohřívá okolní prostředí, čímž vzniká pára, která pohání turbínu, která pak vyrábí elektřinu,“ popisuje a dodává:

„V případě nukleární zbraně je štěpná reakce neřízená, lavinovitá a má ve výsledku povahu obrovské exploze.“

„Malé“ jaderné zbraně

I takzvané taktické jaderné zbraně, tedy menší, mají sílu v kilotunách konvenčních trhavin. „Jsou na stejné úrovni ničivosti jako zbraně svržené na Hirošimu a Nagasaki, které se pohybovaly v nižších desítkách kilotun,“ zdůrazňuje analytik.

Čtěte také

Použití této taktické jaderné zbraně by bylo použití jaderné zbraně se všemi důsledky. „Byť se v současnosti říká, že tyto malé a moderní taktické hlavice jsou relativně čisté ve smyslu dlouhodobého radioaktivního zamoření.“ 

„Ale vzhledem k tomu, že tyto hlavice nikdy nikdo reálně nevyzkoušel, tak je to vše velmi diskutabilní. Svatým grálem mezi jadernými zbraněmi by byla nukleární zbraň, která by produkovala prakticky nulové radioaktivní zamoření,“ říká Visingr.

Když se použijí taktické jaderné zbraně, tak ani vlastní vojáci na tam nemohou jít, protože radioaktivní zamoření setrvává poměrně dlouho.
Lukáš Visingr

V případě použití takové zbraně by se hned na tom samém místě dala provést vojenská operace. „Problém taktických jaderných zbraní je z hlediska vojenského použití v tom, že když se použijí, tak ani vlastní vojáci na toto místo nemohou jít, protože radioaktivní zamoření setrvává poměrně dlouho.“

Čtěte také

I z tohoto důvodu je použití jaderných zbraní na bojišti komplikovaná záležitost. „Jsou sice země, které by neměly rozpaky poslat své vojáky do zamořených oblastí, ale je to něco, co je v současnosti obtížně přestavitelné, protože tohle nikdy nikdo moc nenacvičoval,“ připouští analytik.

„Moderní armády to neumějí a ani se s tím nepočítá. Kdyby to nějaký velitel udělal, tak by následky mohly být zajímavé,“ uzavírá Lukáš Visingr.

Jaké země vlastní funkční jaderné zbraně a kdy jsou připraveny je použít? Co víme o severokorejském jaderném programu a dalších zbraňových systémech? Poslechněte si celé Studio Leonardo, ptá se David Šťáhlavský.

autoři: David Šťáhlavský , oci
Spustit audio