Řiditelné kulky

Speciální kulky EXACTO jsou schopny měnit směr během letu

Americká vojensko-výzkumná agentura Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA) podporuje vývoj speciálních kulek, které jsou schopny měnit směr během letu. Mohou tak sledovat a zasahovat cíle, které se po výstřelu přemístí.

Projekt se jmenuje EXtreme ACcuracy Tasked Ordnance (EXACTO) a týká se munice ráže 0,50 palce (střely mají průměr 12,7 milimetrů). Změna směru kulek během letu je patrně zabezpečována pomocí malých korekcí tvaru kulky, řízených mikroprocesorem, protože uvolněné obrázky neobsahují obvyklá směrová křidélka, běžná u řiditelné munice větších rozměrů. Pokud jde o řízení směru letu, střely jsou naváděny pomocí externího optického systému.

Konkrétní údaje o tomto systému nejsou z pochopitelných důvodů veřejné (systém EXACTO bude sloužit především při zásazích ozbrojených složek proti teroristům). Cíl je však před výstřelem zaměřen obsluhou a systémem pušky a po odpálení kulky je cíl neustále sledován speciálními senzory. Data o jeho měnící se poloze jsou pak průběžně systémem spojeným s puškou vysílána směrem k letící kulce. Řídicí systém kulky podle těchto dat upravuje tvarovou konfiguraci kulky. Kromě případů, kdy se cíl rychle pohybuje, by měla být tato inteligentní munice schopna zasáhnout cíl i během větrného počasí. Podle současných zpráv je systém EXACTO schopen zasahovat cíle až do vzdálenosti 2 kilometrů.

Na vývoji systému se od roku 2008 podílejí firmy Lockheed Martin a Teledyne Scientific & Imaging. První prototyp by měl být k dispozici pro oficiální testy v letošním roce. Na trochu jiném konkurenčním systému řízení kulek pracují už mnoho let odborníci z americké Sandia National Laboratory. Jejich optický systém nejdříve využije prvotního laserového označení cíle před výstřelem a po odpálení kulky je laserová značka, i nadále sledující cíl, registrována senzorem, umístěným na čele kulky. Řídicí systém pak mění polohu křidélek kulky až 30krát za sekundu.

Americký armádní systém pro inteligentní střelbu, označovaný jako XM-25
XM-25 - munice, která může řízeně vybuchovat v přesně určeném bodě své dráhy

Další vzdáleně podobný americký armádní systém pro inteligentní střelbu, označovaný jako XM-25, zahrnuje munici, která může řízeně vybuchovat v přesně určeném bodě své dráhy, například v blízkosti stanoveného objektu.

Zdroje: Born Scientist, Popular Science 1, Popular Science 2, Popular Science 3, DARPA 1, DARPA 2, Stars and Stripes, Guns.com, GizMag, Military.co