Rezignace ministra vnitra? Rakušan nic neovlivňuje a vývoj ukazuje, že policie koná, uvádí Kovářová

20. červen 2022

Ministr školství a místopředseda hnutí STAN Petr Gazdík rezignuje na obě své funkce kvůli dlouholetým stykům se zlínským podnikatelem Michalem Redlem, jenž stál podle policie v čele skupiny zaměřené na tunelování pražského Dopravního podniku. „Vysílá tím signál, že v případě jakéhokoli podezření naše hnutí reaguje okamžitě,“ uvádí místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Věra Kovářová (STAN).

O vazbách Michala Redla na Petra Gazdíka podle svých slov nevěděla, připouští ale, že komunikace s kontroverzním podnikatelem, který se mimo jiné přátelil s uprchlým zločincem Radovanem Krejčířem, byla v roce 2017 důvodem, aby do vedení hnutí nekandidoval nynější europoslanec Stanislav Polčák.

Čtěte také

„Já to nechci zlehčovat, ale to jméno mi skutečně známé příliš nebylo. Ve větší známost i mezi příznivci a členy hnutí STAN vešlo až ve spojení s případem Petra Hlubučka,“ dodává s odkazem na obviněného bývalého náměstka pražského primátora.

Podle Deníku N ovšem hnutí od roku 2016 obdrželo více než tři miliony korun od lidí a firem spojených s rodinou Redlových. Vracet se nyní chystá dar ve výši 300 tisíc z roku 2020.

„Není to systémový problém, ale selhání jednotlivců. U darů, které šly prostřednictvím nějakých firem, jenž byly pravděpodobně spojeny s rodinou nebo s pány Redlovými, je zřejmě velmi obtížné zjistit, zda tam ty vazby byly, nebo nikoli,“ tvrdí Kovářová.

Lidé nám stále věří

Opoziční hnutí ANO obviňuje šéfa hnutí STAN a ministra vnitra Víta Rakušana ze střetu zájmů, Kovářová ale něco takového rezolutně odmítá. „On jasně říká, že nemá a nesmí ovlivňovat vyšetřování konkrétních případů a koneckonců stávající vývoj událostí ukazuje, že policie koná,“ upozorňuje.

Čtěte také

„Zdá se, že opoziční strany si představují, že ministr vnitra může zasahovat do vyšetřování, jak tomu možná bylo v minulosti, ale toto rozhodně není případ ministra vnitra Rakušana,“ dodává poslankyně. Zároveň ovšem nemá důkazy pro to, že by k něčemu takovému docházelo.

Konání Petra Hlubučka je podle ní zklamáním pro všechny, drtivá většina prý do politiky vstupovala s ideály. „První reakce bývá zděšení nad konáním Petra Hlubučka. Druhá reakce bývá, že je potřeba svolat sněm a třetí reakcí jsou ohlasy v tom směru, že nám lidé stále věří,“ popisuje odezvy členů a příznivců.

„Bude samozřejmě těžké přesvědčit veřejnost, že šlo o selhání jednotlivců, nikoli systému. Očekává se, že dojde k obměně vedení hnutí STAN a myslím si, že i na sněmu proběhne diskuse na toto téma,“ uzavírá Kovářová.

Poslechněte si záznam celého rozhovoru v Interview Plus Jana Bumby.

autoři: Jan Bumba , ert
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.