Represe v Bělorusku jedou stále naplno. Společnost je dva roky po protestech rozdělená víc než dřív
Bělorusko zažívá nejrozsáhlejší vlnu politických represí od druhé světové války. Protesty proti vládě Alexandra Lukašenka skončily už před dvěma lety, ale soudní mašinérie jede stále naplno. Výjimkou nejsou ani tresty přesahující 20 let odnětí svobody. Pronásledování opozičních politiků a aktivistů v Bělorusku ale zůstává z drtivé většiny ve stínu války na sousední Ukrajině.
„Včera jsem volal kamarádce do Minsku a ona říkala, že každý den se loučí s jedním kamarádem a vyprovází jednu rodinu do zahraničí,“ říká původem běloruský básník, překladatel a aktivista Max Ščur, který žije v Česku.
Čtěte také
Z Běloruska odešlo od roku 2020 asi půl milionu lidí. Největší prodemokratické protesty v dějinách země, které vyzývaly k odchodu dlouholetého prezidenta Alexandra Lukašenka, vystřídala nebývalá brutalita státního aparátu.
„Nikdo si nemůže být jistý, jaké důkazy proti němu moc využije. Drobné přestupky se kvalifikují jako trestné činy. I za komentář na sociální síti můžete jít do vězení. A je-li jednou trestní stíhání zahájeno, je pak mnohem složitější odjet,“ říká Max Ščur.
Cesta zpět je pak téměř uzavřená. „Loni vyslýchali kvůli mým aktivitám moji matku. Za něco mě stíhají, ale nevím přesně za co,“ říká Kryscina Šyjanok, která v Česku dlouhodobě působí jako soudní tlumočnice. Ale také tady zastupuje kancelář běloruských demokratických sil vedenou lídryní opozice Svjatlanou Cichanouskou.
Také Cichanouská je v Bělorusku stíhaná v nepřítomnosti. Před dvěma lety se postavila Lukašenkovi v prezidentské volbě a zpochybnila jeho moc. Dnes žije v litevské exilu a stíhání označila na Twitteru za frašku.
Mimo větší pozornost pak zůstávají procesy přímo na území Běloruska. Podle lidskoprávní organizace Vjasna je tam momentálně asi 1500 politických vězňů. Neoficiálně jich ale může být několik tisíc, jen se nemusí hlásit k politickému pronásledování, aby si ještě nepřitížili.
Podle Maxe Ščura se Lukašenkovu režimu přesto nepovedlo zlomit protivládní odpor. V Bělorusku podle něj stále zůstávají lidé, kteří příliš nevystrkují růžky a pro vládnoucí režim zůstávají těžko dohledatelní, a tak dokázali například sabotovat přesuny ruských vojsk na železnici a dodnes přinášejí informace o jejich pohybech.
Čtěte také
Podle politologa Arťoma Šrajbmana, který žije v polském exilu, je výsledkem války na Ukrajině a také víc než dva roky trvajících represí nebývalá radikalizace a polarizace běloruské společnosti. Dva roky po nenásilných prodemokratických protestech by 42 procent Bělorusů žijících ve městech přivítalo násilné svržení Lukašenka.
Běloruská exilová opozice podle Šrajbmana také podporuje dobrovolnické jednotky v Polsku, které se připravují na případné povstání. A podporuje taky běloruské dobrovolníky na Ukrajině.
Lukašenkův režim, jehož stabilita závisí do značné míry na Rusku, na to reaguje zostřenými represemi. Demonstrující opozici už podle běloruského politologa nevnímá jako neškodné hipstery, ale potenciální kolaboranty s nepřátelskou vojenskou mocí. Situace tedy eskaluje.
VĚZEŇSKÁ PRÓZA
Jedním z nezamýšlených důsledků represí ze strany režimu Alexandra Lukašenka je rozvoj takzvané „vězeňské prózy“. Literární reflexe nejen vězeňského života, ale i obecnějších poměrů v Bělorusku je dostupná také v češtině. Čtenáři mohou sáhnout po titulech Jedu do Magadanu a Paralelní svět v barvě. Jejich autoři, anarchisti Igor Oliněvič a Mikola Dziadok, zůstávají ve vězení.
„Radikalizace protestujících je z mého hlediska mnohem pochopitelnější. Protože čelí brutalitě nevídaného rozsahu. Nic takového v Bělorusku nebylo od 40. let minulého století,“ říká Arťom Šrajbman.
Pořad Za obzorem s opozicí a účastníky protivládních protestů v Bělorusku připravil Tomáš Havlín.
Související
-
Libor Dvořák: Putin se snaží vtáhnout Bělorusko do války
Dění v současném Bělorusku zůstává poněkud ve stínu ruského vpádu na sousední Ukrajinu.
-
Bělorusko je už jen virtuální stát. Lukašenko o ničem nerozhoduje, popisuje běloruský novinář Šupa
„Existovalo riziko, že když by Lukašenko poslal na Ukrajinu běloruskou armádu, tak to pro celou společnost mohla být ,poslední kapka‘,“ míní novinář Siarhiej Šupa.
-
Ani válka, ani mír. Pro Bělorusko je ideální šedá zóna řízeného konfliktu mezi Západem a Ruskem
Pokud se napětí mezi Ruskem a USA vyřeší bez války, ale také bez míru, snad prostřednictvím jakéhosi diplomatického omílání sporných bodů, Lukašenkovi to může jen prospět.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.