Bělorusko je už jen virtuální stát, Lukašenko o ničem nerozhoduje. Poslední drobky suverenity ztratilo s příchodem ruské armády, popisuje novinář Šupa

8. duben 2022

„Alexandr Lukašenko dobře věděl, že v běloruské společnosti válka na Ukrajině žádnou podporu nemá. Podle nějakých nezávislých průzkumů by ji podpořila snad jen tři procenta populace. Na rozdíl od asi 70 až 80 procent Rusů,“ vysvětluje běloruský filolog a redaktor Rádia Svobodná Evropa Siarhiej Šupa. „Takže existuje riziko, že kdyby na Ukrajinu poslal běloruskou armádu, tak to pro celou společnost mohla být ta pověstná ,poslední kapka‘,“ dodává v pořadu Osobnost Plus.

Bělorusové podle novináře neustále opakují, že zvládnou cokoli – jen aby nebyla válka – a ta teď je. „Takže se Lukašenko bál podobné hry hrát. Na druhou stranu – samotná běloruská armáda, kterou by na Ukrajinu poslal, nemá žádnou motivaci.“

Ve chvíli, kdy v Bělorusku zůstala ruská armáda, ztratila země poslední drobky suverenity. Lukašenko už nerozhoduje o ničem.
Siarhiej Šupa

A pokračuje: „Ruská armáda, která přichází někde z Dálného východu, tak ti vojáci ani nevědí, kde Ukrajina je, kdo tam žije. Jim něco řeknou a uvěří. Bělorusové ale žijí hned vedle – vědí, co je to za národ a jsou si strašně blízcí. A posílat je zabíjet Ukrajince? Jejich motivace by byla nulová.“

Čtěte také

Kromě možného rizikového chování běloruské společnosti si Lukašenko nemohl být jistý ani svou armádou.

„Nikdo nevěděl, jestli se hned vzdá, jestli půjde do zajetí, nebo začne bojovat na ukrajinské straně. Takže se Lukašenko až do poslední chvíle držel a nechtěl jít do rizika. Protože kdo ví, jak by to pro něj mohlo skončit.“   

Dvě Běloruska

Některé ze sankcí Západu, které primárně mířily na Putinovo Rusko, už platí ale i pro Bělorusko. Země změnila ústavu a umožňuje ruským vojákům útočit ze svého území na Ukrajinu. Jsou Bělorusové spoluviníci, nebo oběti Putina?

Bělorusko je stát ve státě. Je tady virtuální stát – a pak ten skutečný, který prakticky přestal existovat.
Siarhiej Šupa

„Minimálně od roku 2020 můžeme mluvit o tom, že existují dvě Běloruska. Jedno je ten oficiální stát, ale lidé krom toho, že mají v kapse ten běloruský pas, stát nijak nepodporují. Mnoho z nich už taky odjelo za hranice. Zůstali ale lidé, kteří trpí a cítí se ve stavu jakési vnitřní okupace,“ uvažuje Siarhiej Šupa.  

„Bělorusko je stát ve státě. Je tady virtuální stát – a pak ten skutečný, který prakticky přestal existovat. Myslím, že ve chvíli, kdy v zemi zůstala ruská armáda, tak Bělorusko ztratilo poslední drobky suverenity. Lukašenko už nerozhoduje o ničem.“

Čtěte také

Dokonce ani běloruská státní televize už o něm téměř nic nevysílá.

„Je ho tam méně a méně. Řeší nějaké drobností, ale nerozhoduje o ničem.“ Tím, kdo naopak převzal otěže, je ruský prezident Vladimir Putin.

„Když posloucháte zprávy, tak řeknou, že ministerstvo obrany a pak něco, něco, něco, ale vám dojde, že ani neřekli, co za ministerstvo vlastně myslí. Jestli ruské, nebo běloruské. Pro místní televizi už existuje jen jedno, a to ruské.“

I další třeba i zábavné televizní pořady ukazují oba státy jako jednu zemi. „Fakticky tak stát, kde by měl vládnout Lukašenko, postupně mizí. Myslím, že ani neuvidíme ten okamžik, kdy se Bělorusko změní na Rusko.“

Šedá zóna

Na to, jestli se za jeden národ nepovažují i někteří Bělorusové, je ale podle novináře složitá odpověď, protože neexistují přesné a nezávislé sociologické průzkumy.

„Je jasné, že část lidí tak myslí a vždy mentálně žila spíš v Rusku než v Bělorusku. Kolik jich je, to nevíme, ale hodně jich nebude. Na druhé straně jsou ti, kteří chtěli mít nezávislý evropský stát, který by patřil do Evropské unie,“ popisuje.

Čtěte také

„A mezi oběma je pak šedá zóna – ti, kteří se přikloní k tomu, kdo je silnější. I při protestech, kdy chodily stovky tisíc lidí Minskem s vlajkami, tak možná i docela velká část z nich byla z šedé zóny. Jsou to lidé, kteří když ten proud jde nějakým směrem, jsou s ním… Ale kdyby se situace změnila, tak se ukryjí do svých domů a jen čekají, co bude.“

„Kdyby Rusové zvítězili, těžko říct, jak by šedá zóna reagovala. Jestli odejde do pasivní rezistence, nebo bude aktivní. Jestli řekne, že se jich to netýká a budou žít dál, jak žili – hlavně, aby nebyla válka,“ uzavírá.

Celou Osobnost Plus Lucie Vopálenské najdete v audiozáznamu.

autoři: Lucie Vopálenská , lup

Související