Referendum, referendum, referendum! Kdyby v roce 1992 proběhlo, Československo se nejspíš nerozpadne
Uplynulo 105 let od založení společného státu Čechů a Slováků. My se naopak zaměříme na jeho rozpad. Anebo ne. Co kdyby se Československo začátkem roku 1993 nerozdělilo?
V seriálu tak trochu jiné Historie Plus si připomínáme významné události československých dějin a přemýšlíme, jak by asi vypadaly, kdyby se odehrály jinak, než je známe. Jednou z nich je i rozdělení republiky.
Čtěte také
A v té souvislosti si položíme otázku: „Co by bylo, kdyby v roce 1992 proběhlo referendum o postoji občanů k rozdělení Československa a skončilo by jednoznačným nesouhlasem obyvatel s rozpadem společného státu?“
Proč vlastně Češi a Slováci ve společném státě nechtěli dál zůstat? A víme to tak jistě? Co když naopak chtěli, jen to neměli možnost vyjádřit? Protože neproběhlo referendum. Přitom k němu chyběl jen krůček. „Referendum ztroskotalo na tom, že politici se nebyli schopní dohodnout, jak má znít otázka, na kterou by lidé v referendu odpovídali,“ vysvětluje historik Jan Adamec.
Otázka sem, otázka tam
Jak má znít otázka? Toť otázka. Tato drobná překážka nás samozřejmě v našem alternativním uvažování nemohla zastavit. Náš fiktivní zpravodaj se zkrátka zeptal: „Souhlasíte s tím, aby Češi a Slováci setrvali ve společném státě pod společným názvem Česká a Slovenská federativní republika?“ A co na to fiktivní českoslovenští občané? Nejen Jan Adamec má jasno: „Kdyby se konalo, tak se očekávalo, že většina, byť by to asi nebyla drtivá většina, by se vyslovila pro.“
Čtěte také
Pojďme si pohrát s představou, že by se skutečně většina společnosti v referendu vyslovila pro ANO, půjdeme společně dál. Co by bylo potom? „Pak by podle mě následovala celá řada politických krizí. Ty politické reprezentace by se s tím snažili nějak popasovat, ale bylo by to za cenu demisí premiérů a různých opakovaných voleb a podobně,“ myslí si Jan Adamec.
Jaký by byl další osud Československa? Stal by se například jeho prezidentem Václav Havel? Vstoupilo by vůbec do Evropské unie? I tak znějí otázky, na které se s Janem Adamcem za pomoci rozhlasového archivu i fiktivního zpravodajství pokusíme najít jen těžko ověřitelné a pro leckoho těžko uvěřitelné odpovědi ve čtvrtém dílu tak trochu jiné Historie Plus z kontrafaktuálních dějin naší země.
Související
-
Značka Made in Czechoslovakia žije i 30 let po rozdělení Československa. Co jí stále dává zvuk?
„Když jdete na trhy, kam jsme se probojovali až po listopadu 1989, jako jsou například Spojené státy, tak tam už je to Česká republika nebo Czechia,“ říká Radek Špicar.
-
Federace nebyla funkční. Musela by se reformovat forma soužití, ale nikdo nevěděl jak, míní Pehe
Volby před 30 lety otevřely cestu k rozpadu Československa. Proces rozdělení se podle Jiřího Pehe povedl. „Otázkou je, do jaké míry to bylo v souladu s ústavou,“ říká.
-
Pomohlo 30 let samostatnosti zvýšit Slovensku sebevědomí?
Je to už 30 let, co se ke konci své existence blížil společný stát Čechů, Moravanů a Slováků – Československo.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka