Reálné mzdy vzrostou, začátkem roku se dostaneme na předcovidovou úroveň, věří ekonomka Horská
Podle zástupců byznysu chybuje Česká národní banka (ČNB), když zpomaluje tempo uvolňování základních úrokových sazeb, protože výrazně nižší úroky by pomohly nastartovat českou ekonomiku. Naopak podle hlavní ekonomky Raiffeisenbank Heleny Horské by rychlejší snížení vedlo ke slabší koruně. „Existují rizika, protože příliš slabá koruna znamená oživení inflace, kterou ale ještě úplně pod kontrolou nemáme,“ říká v pořadu Řečí peněz.
„Celá bankovní rada, všech sedm hlav, věří, že je potřeba nyní přibrzdit a snižovat úrokové sazby pomaleji. Můžeme diskutovat, jestli je to dobře pro ekonomiku. Já tam určitá rizika vidím,“ upozorňuje Horská.
S opatřením se podle ní může pojit úskalí oslabování ekonomiky nebo podnícení inflace.
Česká národní banka nyní nastavila snížení úrokových sazeb o čtvrtinu procentního bodu. K tomu ji nejspíše vedly i důsledky vlastního rozhodnutí ze začátku léta.
Čtěte také
Červnové snížení sazeb o půl procentního bodu vyvolalo oslabení české koruny o 1,5 procenta. Podobnou reakci bychom bývali viděli i v době letních dovolených,“ vysvětluje.
„Určitě by to nebylo vítáno. Nicméně pokud by centrální banka viděla, že i inflace do horizontu dvou let prudce klesá a chtěla by podpořit ekonomiku, tak bývala mohla zvolit půl procenta.“
Nižší úrokové sazby totiž firmám pomáhají čerpat levnější úvěry a získávat zakázky, slabší koruna také podporuje export. Naopak ekonomicky rizikové je oslabování koruny kvůli oživení inflace.
Pokud by inflace nadále klesala, což Česká národní banka předpokládá, poroste kupní síla obyvatel.
„ČNB prognózuje pro letošní rok růst nominálních mezd v průměru o sedm procent. Při odečtení inflace nás čeká druhý nejvýraznější nárůst reálné mzdy za posledních deset let,“ říká Horská.
„Návrat na původní kupní sílu bude trvat ještě tři kvartály, takže se čeká, že už na začátku příštího roku se dostaneme zpátky na předcovidovou úroveň kupní síly.“
Ze zombie firem za prosperitou
Posílení ekonomiky ale bude vyžadovat i řadu strukturálních změn. Jednou z nich je přesun kvalifikovaných zaměstnanců do životaschopných firem s velkým potenciálem růstu.
„Chceme, aby prosperovaly firmy, které mají potenciál prosperovat. Abychom neudržovali při životě takzvané zombie firmy, které žijí ze dne na den, jsou plné dluhů, nemají zakázky a drží si své zaměstnance zuby nehty,“ popisuje Horská.
K tomu je potřeba odvaha zaměstnanců říct si o adekvátní finanční ohodnocení za svou práci.
„Pokud firma, která je zaměstnává, není schopná toto zaplatit, tak je pro ekonomiku a společnost jako celek výhodnější, aby si tito lidé našli práci ve firmě, která má naopak zlaté časy před sebou a která teď není schopná najít kvalitní zaměstnance, i když je dobře platí,“ domnívá se.
Čtěte také
Další strukturální změna by měla reagovat na vyčerpání růstového modelu, na který upozorňuje řada ekonomů a analytiků.
„Model růstu, to znamená model postavený na zahraničních investicích, které sem vodily know-how, ale chodily sem za levnou a dostupnou pracovní silou, už dávno není,“ konstatuje Horská. „Už jsme se posunuli dál a je potřeba hledat motor růstu někde jinde.“
Jako východisko Česká národní banka nabízí investice do takzvaných měkkých ukazatelů – výzkumu, vývoje nebo kvality veřejných institucí.
„Z hlediska míry investic patříme mezi země, které mají v Evropě nejvyšší poměr. Problém je, kam ty investice jdou, jak kvalitní a produktivní jsou,“ uzavírá Horská. „Tam narážíme na problém měkkých ukazatelů kvality institucí a důvěry byznysu i domácnostní v instituce. To je za mě možná větší úkol než investice.“
Pomoct by mohla úprava pravomocí a posílení know-how institucí nebo lepší redistribuce veřejných peněz.
Jak lze posílit výkonnost české ekonomiky? A jaký rozpočet máme očekávat na příští rok? Dozvíte se v pořadu Řečí peněz. Moderuje Václav Pešička.
Související
-
Návrh růstu platů je přiměřený, říká odborář. Navýšení může oživit inflační rizika, míní Wojnar
Měly by růst platy a mzdy? A o kolik? Debatují místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jiří Vaňásek a viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Bohdan Wojnar.
-
Ekonomka: Chceme plakat, že už tu nemáme levnou pracovní sílu? Musíme najít novou konkurenční výhodu
Krize končí. Porostou mzdy rychleji? V pořadu Řečí peněz odpovídá hlavní ekonomka Raiffeisen Bank Helena Horská.
-
Julie Hrstková: Koruna prudce oslabuje, pro českou konkurenceschopnost je stále příliš silná
Únorové snížení základní úrokové sazby České národní banky srazilo korunu na kolena. Česká měna prohlubuje dvouleté minimum vůči euru, ztrácí i na dolar.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.