Reakce na Dva tisíce slov byla velmi ostrá. Jak ze strany SSSR, tak i komunistů
Koncem června 1968 byl v Československu zveřejněn manifest Dva tisíce slov. Byl výrazem obav ze zpomalení či zastavení reforem jara 1968 a sepsal jej spisovatel Ludvík Vaculík. Následně se pod manifestem podepsalo několik desítek předních osobností veřejného života.
Text analyzoval stávající situaci, varoval před ztrátou tempa reforem a obracel se na veřejnost s apelem k občanské angažovanosti a iniciativám na úrovni obcí a pracovišť.
Reakce Sovětů i domácích ortodoxních komunistů byla velmi ostrá. Dva tisíce slov bylo interpretováno jako výzva ke kontrarevoluci. Atmosféru léta 1968 připomínáme v repríze z roku 2013, který připravil Pavel Hlavatý.
Na webu poslouchejte jen do 3. srpna 2023.
Související
-
To musí tiše zaniknout aneb Nestraníci a političtí vězni v roce 1968
Pokud pátráme po příčinách sovětské zloby na reformní proces pražského jara, nakonec z toho vlastně vychází bytostný odpor k probuzené občanské společnosti.
-
Jaro 1968: Jak politická opozice vstávala z hrobu
Nemůžete vzniknout, nemůžeme vás povolit. Nejde to kvůli naší minulosti, dostalo by nás to před únor 1948. A nejde to ani vzhledem k mezinárodním souvislostem.
-
Epizoda 6: Jaro bez cenzury (1968)
Na přelomu jara a léta 1968 byla oficiálně zrušena cenzura a sdělovací prostředky si žily svým životem, ke kterému patřil i pořad Písničky s telefonem
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.