Radkin Honzák: Emotivní Greta? Chruščova mlátícího botou do pultu v OSN jen tak někdo nepřekoná

8. říjen 2019

Nelíbí se mu, kam nás vedou současné autority. I proto ho rozčílilo dění po úmrtí Karla Gotta. Psychiatr Radkin Honzák má za to, že naše demokracie stále čeká na naplnění.

Aktivistka Greta Thunbergová je podle něho představitelkou nerozumu epochy. V době, kdy je oním rozumem epochy konzum, vnímá její tažení za boj proti klimatickým změnám jako pozitivní impuls, kterým nám mladá Švédka říká, že bublinu nelze nafukovat donekonečna.

Neviděl jsem to její [Gretino] vystoupení, o kterém jsem zaslechl, že bylo příliš emotivní. Když ale ve své době Nikita Chruščov mlátil botou do pultu v OSN, tak to se překonat dost dobře nedá.
Radkin Honzák

Na rozdíl od předsedy dětské sekce České psychiatrické společnosti Jaroslava Matýse, který rezignoval po kritice svého prohlášení o „nezralém dítěti s autistickými problémy bez sebemenšího sociálního cítění“, nevidí Honzák na Thunbergové jasné známky autismu.

Upozorňuje ale, že sám se autistickým pacientům nevěnuje a psychiatrie nemá objektivní metodu, kterou by bylo možné prokázat konkrétní poruchu. Názor kolegy tedy ctí.

Urážka demokratických principů

V souvislosti se svými kritickými výroky směrem k plánovanému pohřbu zpěváka Karla Gotta se státními poctami říká: „Absolutně se mi nelíbí, kam nás vedou současné autority. Státní pohřeb není určen pro představitele zábavního průmyslu, ale pro představitele státu. A jestli je zpěvák představitelem státu, tak to je zoufalé.“

Vrcholní politici, včetně prezidenta Miloše Zemana, podle Honzáka předvádějí, že můžou dělat, co chtějí. „To je to, co mě na tom nadzvedlo. Uráží to ve mně demokratické principy,“ uzavírá Honzák.

Poslechněte si celý rozhovor Barbory Tachecí s Radkinem Honzákem. Mluvili třeba také o problematice psychiatrické diagnostiky.

autoři: Barbora Tachecí , marz

Související