Putin si ho vodí a Trump to vůbec nechápe. Myslí si na Nobelovu cenu míru, tvrdí politolog Klvaňa
Dohoda o využití ukrajinského nerostného bohatství vyvolala roztržku ve vztazích mezi Ukrajinou a Spojenými státy. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ji původně odmítl podepsat kvůli absenci bezpečnostních záruk. „Je to velmi nešťastná dohoda. Je pravda, že s nabídkou přišli Ukrajinci. Ale Donald Trump se toho okamžitě chytil a začal Ukrajinu neskutečným způsobem vydírat,“ upozorňuje politolog Tomáš Klvaňa z New York University v Praze.
Americký prezident po návštěvě britského premiéra prohlásil, že Rusové si netroufnou zaútočit na místa, kde se nacházejí američtí pracovníci. Podle Klvani to lze považovat za jistou bezpečnostní záruku, nic ale nenasvědčuje tomu, že by Spojené státy byly nyní ochotné vyslat na Ukrajinu své vojáky.
Čtěte také
„Nepředpokládám, že by Amerika byla ochotná se tam příliš angažovat. Čekám maximálně nějakou logistickou podporu či možnost využití amerických špionážních družic, což jsou samozřejmě důležité věci. Vojáci, kteří na Ukrajině budou, a velmi pravděpodobně to budou evropští vojáci, takovou podporu budou potřebovat,“ doplňuje.
Trump se podle něj chce domluvit se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem domluvit na příměří, které by mohl prezentovat jako nejlepší dohodu, kterou kdy Spojené státy uzavřely.
„Několikrát zdůrazňoval, že nikdo jiný nemůže přinést Ukrajině mír než on a jeho vláda. A bude se snažit dobrat se Nobelovy ceny za mír. To je pro něj zásadní, na detailech dohody mu nezáleží. Zásadní ale bude vyjednávání mezi ruskou a ukrajinskou stranou,“ míní.
Rozložené NATO
Trump podle Klvani nemá zájem na udržování americké přítomnosti v Evropě, u níž má pocit, že pro něj není důležitá. A navíc se snaží vyvolávat konflikty v rámci Severoatlantické aliance, když mluví o ovládnutí Grónska nebo požaduje, aby Evropa vydávala 5 procent HDP na zbrojení.
Čtěte také
„Trump nemůže vystoupit z NATO, protože pro to nemá dostatečný počet hlasů v Kongresu. Ale všemi těmi řečmi o tom, že si Ukrajina za válku může sama a Rusko není agresor, tu Alianci de facto činí bezzubou. A my se dnes nemůžeme spolehnout na to, že pokud Putin zaútočí v Pobaltí nebo na Rumunsku, tak že USA dostojí článku 5,“ varuje.
Už ve svém prvním volebním období prý Trump ukázal, že smyslu Aliance nerozumí a považuje ji jen za prostředek, kterým Evropa vysává Spojené státy. Klvaňa to dokládá svědectvím někdejšího národního bezpečnostního poradce Johna Boltona, kterého se prý Trump několikrát soukromě ptal, proč jsou USA v NATO a zda by nemohly vystoupit.
„Trump je prostě realitní podnikatel a showman v televizi, nikdy nic jiného nebyl. Jako takový má pocit, že je nejlepším vyjednavačem všech možných dealů v historii, ale v zásadě si neuvědomuje, že vyjednávání v byznysu je úplně něco jiného než vyjednávání mezi dvěma mocnostmi,“ zdůrazňuje Klvaňa.
Americký prezident podle něj sází na osobní kontakty, neuvědomuje si ale, že ze strany diktátorů, kteří proti němu stojí, jde o čistou manipulaci.
„Putin se pro manipulaci narodil a byl vyškolen jako důstojník KGB. Trump vůbec nechápe, že si ho Putin vlastně vodí. Od roku 2016 se mu podařilo rozložit nejsilnější alianci v dějinách lidstva a velmi úspěšně pracuje i na rozložení Evropské unie,“ soudí.
Poslechněte si celý rozhovor v Interview Plus.
Související
-
Ukrajinci mohou Zelenského milovat, nebo nenávidět. Za války ale volit nechtějí, říká zpravodaj BBC
„Stěží najdete člověka, který by chtěl pokračování války. Ale mír musí být spravedlivý a trvalý. Lidé chtějí jistotu, že se tato hrozná válka nebude opakovat,“ zdůrazňuje.
-
Na zájmech Evropy Trumpovi nesejde. Chtít nerosty za darovanou pomoc je v principu fér, míní Kopečný
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je ochoten odstoupit, aby nebyl překážkou pro budoucí bezpečnost své země. Dokáže ji ale někdo zaručit?
-
Romancov: Zelenskyj leží v žaludku Putinovi i Trumpovi. Přesto ruské vítězství Americe neprospěje
„Žvástů jsme od Trumpa v průběhu jeho prvního období slyšeli neuvěřitelné množství. Teď ale žvaní v úplně jiné situaci, je válka,“ upozorňuje politický geograf.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.