Putin by měl své priority i ekonomiku obrátit vzhůru nohama, radí Die Presse

8. červen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ruský prezident Vladimir Putin

Ruský prezident Vladimir Putin vede svou zemi do 10 až 15leté stagnace, předpovídá analýza na titulní stránce rakouského deníku Die Presse. Putinův vzestup šel v nultých letech nového století ruku v ruce s růstem cen nerostných surovin. Teď jdou ceny ropy a zemního plynu nahoru znovu, ruské hospodářství to příliš nepovzbuzuje. Prudce se totiž zvyšuje náskok, který má Západ před Ruskem v oblasti technologií nebo inovací.

Pokud Putin neobrátí ruskou ekonomiku i své priority vzhůru nohama, v následující dekádě jí nepomůže ani nerostné bohatství.

Čtěte také

Kreml ale místo vzdělávání nebo výzkumu podporuje spíš vlastní geopolitické projekty a snaží se ohromit megalomanskými stavbami.

Nic z toho ale nepodněcuje dlouhodobý rozvoj ekonomiky. V takové situaci nepomáhají ani příznivé makroekonomické faktory, jako nízké zadlužení státu nebo vysoké rezervy zlata.

Co bude s těmi, co NATO pomáhali?

Spojenci severoamerické armády opouštějí Afghánistán a vkrádá se otázka, co bude s místními „pomocníky“ západní koalice. Na problém upozorňuje v komentáři italský deník Corriere dela Sera.

Čtěte také

Spojené státy a další země nedosáhly v 20leté válce žádného z dlouhodobých cílů, a po odchodu ze země jim zůstane titul poražených. To znamená, že místní spolupracovníky zahraničních vojáků čeká cejch kolaborantů a zrádců. Situace připomíná ústup Francouzů z Alžírska nebo Američanů z Vietnamu.

Problémy budou mít i ti, kdo chtěli v Afghánistánu prosadit hodnoty západních demokracií – třeba práva žen. Násilné útoky na veřejně angažované ženy se v Afghánistánu teď dějí častěji.

O vízum ve Spojených státech amerických už požádalo 70 tisíc Afghánců. Italský deník apeluje na osud 50 tlumočníků, kteří překládali italským vojákům. Vláda v Římě by se jim za jejich služby neměla odplatit nečinností, vyzývá Corriere dela Sera.

Celý přehled zahraničního tisku najdete v audiozáznamu.

autoři: Ondřej Elbel , lup
Spustit audio

Související