Putin je fašistický diktátor. Svržení mu nehrozí, ale ze dne na den může prostě nebýt, míní politolog Lukeš
Ukrajincům se daří odrážet ruskou invazi i díky dodávkám zbraní a humanitární pomoci ze Západu. Zásadní roli v tom hrají Spojené státy, které navíc před pár dny rozhodly o jejím dalším navýšení. „Je to vzácné a smutné zároveň, že se konečně od začátku 21. století našlo téma, na kterém se shodne celá země,“ konstatuje historik a politolog Igor Lukeš.
Lze podle něj očekávat, že nic na tom nezmění ani podzimní volby do Kongresu, v nichž se předpokládá posílení republikánů. Ti se následně budou snažit připravit půdu pro vítězství svého kandidáta v prezidentských volbách o dva roky později.
Ve veřejné diskuzi sice zaznívají hlasy některých intelektuálů, že podporou Ukrajiny se jen prodlužuje válka a přibývá obětí, proti nim ovšem úspěšně argumentují ti, kteří říkají, že ustupovat zlu se historicky nikdy nevyplatilo.
Putinovu Rusku za současné situace nelze ustoupit,
Igor Lukeš
„Veřejné mínění a téměř kompletně celá politická reprezentace tvrdě stojí za názorem, že Putinovu Rusku za současné situace nelze ustoupit, protože by se nezastavil. A úspěch na Ukrajině, kterého by dosáhl za cenu příšerných obětí, by jen zvýšil jeho ,chuť k jídlu‘ a pokračoval by dál,“ upozorňuje Lukeš.
Čtěte také
Jeho samotného přitom reakce Američanů překvapila, očekával totiž daleko větší pragmatismus a cynismus.
„Ta podpora je skutečně od srdce. A samozřejmě je to překvapující, protože Amerika v mezinárodní politice, ostatně jako každá země, prosazuje především své zájmy. Ale idealismus byl vždy určitou součástí amerických dějin,“ připomíná.
Rusko v obklíčení
Roli podle Lukeše hraje i to, že Spojené státy patří k signatářům Budapešťského memoranda, v němž spolu s Velkou Británií a Ruskem poskytly Ukrajině bezpečnostní záruky výměnou za to, že se vzdá svých jaderných zbraní.
Čtěte také
„Proto si myslím, že jsou Spojené státy a Velká Británie tak výrazné ve snaze udržet linii mezi civilizací a barbarismem,“ zdůrazňuje.
„Toto není válka Ruska proti Ukrajině. Toto není válka Ruska proti Západu. Je to válka Putinova Ruska proti civilizaci,“ dodává profesor historie na Bostonské univerzitě.
Zároveň popisuje, že Rusko se už od carských dob vnímá jako morálně čistá země, která brání hodnoty ve zbytku světa dávno rozbité nemorálními režimy: „Je to staré téma carské, bolševické a teď i putinovské politiky. Ale je to samozřejmě lež,“ podotýká.
Je to válka Putinova Ruska proti civilizaci.
Igor Lukeš
Jde prý o představu, že Rusko je ostrůvek morální čistoty, kolem kterého krouží žraloci feminismu, genderové ideologie či hnutí za práva homosexuálů.
„Propagandisté toho využívají k budování představy, že Západ a snad i celý svět jsou právě ti žraloci kroužící kolem Ruska, kteří se ho snaží hodnotově zničit. A to samozřejmě není pravda,“ doplňuje.
Putinův konec
Lukeš souhlasí s názorem, že ruský prezident Vladimir Putin drží moc pevněji než například sovětští generální tajemníci, kteří na svou stranu museli získávat většinu v politbyru.
„Zatímco Putin je skutečně fašistický diktátor, který dokázal zničit a v některých případech i zavraždit kohokoli, kdo se mu nějakým způsobem postavil. Myslím, že svržení nějakou frakcí, když odjede někam na dovolenou, jako se to stávalo v sovětských dějinách, mu nehrozí,“ soudí historik.
Diktátoři podle něj mají jednodušší rozhodování, protože se nemusí starat o parlament, politické strany ani o kolegy v rámci politbyra. „Mohou rozhodovat naprosto individuálně a o samotě a jsou sice silní, ale zároveň jsou velmi křehcí a ze dne na den mohou prostě nebýt,“ pokračuje.
Čtěte také
Vstup Švédska a Finska do NATO, ke kterému se nyní schyluje, je prý velice významným přelomem.
„Je to nejevidentnější důkaz toho, že Putin skutečně není žádným velkým geopolitickým šachistou, ale že to je tyran a do určité míry i hlupák, který naletěl vlastním iluzím,“ uzavírá Lukeš.
Je Západ vůči Rusku skutečně jednotný? Poslechněte si v záznamu Interview Plus.
Související
-
Romancov: Ruské ambasády šíří informace, že se Západ snaží vyhladovět svět. Obilí ale blokují Rusové
„Rusko na blokování ukrajinských přístavů sice nevydělává – pokud jde o finanční stránku věci. Nicméně je to součást ruské válečné strategie,“ popisuje Michael Romancov.
-
Ondřej Houska: Sankce na ruské energetické suroviny jsou důležité, ale nikoli osudové
Je zvykem politiků i médií, že si zvolí jednu věc a z ní udělají symbol. V případě západních sankcí na Rusko to jsou dodávky ruského zemního plynu a ropy zemím EU.
-
Libor Dvořák: Bude možné jednat s Ruskem o míru?
Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského se válka v jeho zemi dostává do nejkrvavější fáze. Jejího konce nevidět a podle odborníků směřuje k vleklému průběhu.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.