Půl hodiny a dost. Studie odhalila, že dlouhé telefonování zvyšuje krevní tlak

5. září 2023

Článek, který byl nedávno zveřejněn v magazínu European Heart Journal, představil výsledky výzkumu zabývajícího se vlivem telefonování na lidské srdce. Bylo odhaleno, že už půl hodiny telefonování denně zvyšuje o 12 procent riziko výskytu zvýšeného krevního tlaku. Ten je hlavním rizikovým faktorem srdečního infarktu nebo mozkové mrtvice.

„Vědci předpokládají, že je viníkem dlouhodobá expozice radiofrekvenčnímu elektromagnetickému poli, které se během telefonování vytváří v blízkosti mobilního přístroje,“ uvádí Eva Kociánová, lékařka z I. interní kliniky kardiologické Fakultní nemocnice v Olomouci a garantka projektu Srdce v hlavě.

Observační studie se zúčastnilo 212 tisíc lidí, ve věku 37 až 73 let, kteří na začátku studie neměli žádné problémy s krevním tlakem. Po vyplnění dotazníku, který se soustředil na jejich návyky při používání mobilního telefonu a především při telefonování, byli po 12 let sledováni.

Čtěte také

„Během této doby byl sledován vznik nově diagnostikované hypertenze neboli zvýšeného krevního tlaku,“ komentuje studii lékařka.

Výzkum vzal v potaz i takzvané genové polymorfismy, jinými slovy predispozice jedince pro výskyt vysokého krevního tlaku. V tomto případě se ukázalo, že se po půl hodině telefonování denně nezvyšuje pravděpodobnost výskytu o 12 procent, ale o 33 procent.

Lékařka Kociánová doporučuje používání mobilního telefonu a další elektroniky omezit, zároveň ale dodává, že přestože je zkoumaný vzorek velmi rozsáhlý, jedná se stále o první studii, která s touhle myšlenkou pracuje a bude potřeba důkladnější výzkum.

Jedinci se zvýšeným krevním tlakem by podle ní neměli přestat myslet na faktory, které mohou ovlivnit, jako je například vyvážená strava, pohyb a pravidelné kontroly u lékaře.

Více o studii si můžete poslechnout z audiozáznamu.

autoři: Martina Mašková , aste
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.