Protilátka, která zastavuje vnitřní krvácení

27. říjen 2009

Vědci z Ústavu lékařského výzkumu v Oklahomě (OMRF) našli nový způsob, jak zastavovat životu nebezpečné vnitřní krvácení.

Jejich výzkum přinesl zcela nový pohled na histony - tedy proteiny, na které se v buněčném jádře "namotávají" molekuly DNA. Z buněk se histony mohou uvolnit jak při poranění buňky, tak některých infekcích nebo cukrovce. V krevním řečišti histony ničí vnitřní výstelku cév, čímž mohou vyvolat nekontrolované a životu nebezpečné vnitřní krvácení. Tento objev mimo jiné vysvětluje, proč lidi, kteří utrpěli nějaké trauma, někdy postihne celá "kaskáda" vnitřního krvácení.

Jakmile si vědci uvědomili, že histony jsou pro krevní cévy toxické, začali hledat způsob, jak je zastavit. Objevili protilátku, která se dokáže na histony navázat a zablokovat tak jejich schopnost ničit krevní cévy. U pacienta s těžkým krvácením tak protilátka může zabránit multiorgánovému selhání. Zachraňovat životy by ale podle zprávy z OMRF mohla také v těžkých případech cukrovky nebo zápalu plic. Nyní je ve fázi preklinického testování na pokusných zvířatech a neobjevily se žádné vedlejší účinky, což znamená, že vědci mohou začít uvažovat o tom, že by protilátku odzkoušeli u lidí.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.