Protesty zemědělců? S některými organizátory opravdu jednat nebudu, říká ministr Výborný

19. únor 2024

„Asi 30 minut jsem v pondělí jednal s protestujícími zemědělci a farmáři před ministerstvem zemědělství a zdůraznil jsem jim, že jsem o nich nikdy nehovořil pejorativně. Vždy jsem ale jasně odlišoval organizátory celého protestu, nebo jejich podstatnou část,“ říká ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) k protestu zemědělských odborů. Od nich se ale distancuje Agrární komora, Zemědělský svaz i Asociace soukromého zemědělství.  

Čtěte také

„Nikdy jsem problémy českého zemědělství nepopíral, rozdíl je ale v tom, že s mnoha nevládními organizacemi vedu kontinuálně nepřetržitě jednání a snažíme se hledat případně i změny v rámci společné zemědělské politiky,“ dodává s tím, že to jsou pro něj partneři.

Někteří organizátoři a proruská scéna

Premiér Petr Fiala (ODS) se ale v minulých dnech vyjádřil, že pondělní protest je akcí proruských sil. „Premiér měl naprostou pravdu,“ komentuje Výborný.

„Podívejte se na některé organizátory – a já jasně odděluji tu část, která přijela a jsou to skutečně zemědělci, farmáři, které trápí například přemíra byrokracie, administrativy apod.,“ dodává s tím, že asi deset krajských organizátorů nejsou ani zemědělci.

Čtěte také

„Jsou to zástupci těch, kteří organizovali demonstrace proti očkování za covidu-19. Když si projedete sociální sítě a uděláte bezpečnostní screening, tak jsou to lidé navázaní na dezinformační scénu, která adoruje režim Vladimira Putina a další. Tohle pro mne znamená jediný závěr: Někteří tito organizátoři situaci celého evropského zemědělství jen využili, a to pro vlastní utilitární politické cíle.“

„S nimi skutečně jednat nebudu. Zdeněk Jandejsek pro mne není zástupcem českých zemědělců. Já jsem hovořil s farmáři, se zemědělci, což jsou chlapi, kteří chodí každý den do chléva, jezdí na pole,...“

Čtěte také

„Ale nemíním, a ani vláda, ustupovat těmto (zájmovým) skupinám. Andrýsek totiž jen reprezentuje své vlastní politické hnutí a přímo i říká, že je potřeba svrhnout vládu. Má na to legitimní právo, samozřejmě, to mu neupínám, ale pokud začne hovořit o tom, že potřeba demontovat demokratické zřízení, tak to už beru téměř jako bezpečnostní riziko.“

„Proto se moc omlouvám, ale s těmito lidmi a skupinami já ani vláda jednat nebudeme. Není to nic, co by bylo namířeno proti zemědělcům. To zdůrazňuji, a to mne na tom i mrzí.“

„Protože to výrazným způsobem poškozuje obraz českých farmářů, českých zemědělců v očích veřejnosti. Ale za to nemohou zemědělci, ale tito organizátoři,“ uzavírá ministr Výborný.

Víc si o pondělním protestu zemědělců poslechněte v Ranním Plusu, ptají se Lukáš Matoška a Martina Mašková.

autoři: Lukáš Matoška , Martina Mašková , lup
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.