Propad popularity britské vlády nemá v historii obdoby. Pražský summit byl pro premiérku vítaným vytržením, říká sociolog Štětka
Na první summit Evropského politického společenství do Prahy přiletěla i britská premiérka Liz Trussová. Ještě před svým odletem doma ujišťovala, že nová platforma nemá být alternativou k Evropské unii. „Bylo to pro ni vítané vytržení z domácí politické situace, která je velmi turbulentní. Není to tak, že by byla proti dalšímu sbližování s Unií, ale nemusí to znamenat, že se o něj snaží,“ vysvětluje sociolog médií Václav Štětka.
Akademik působící na univerzitě v Loughborough připomíná, že kabinet Trussové je složený z velmi tvrdých euroskeptiků a ona sama se ve vnitrostranickém hlasování stala premiérkou i díky své velmi hlasité opozici vůči Evropské unii.
Čtěte také
„Nedá se očekávat, že by ten svůj postoj změnila. Ohledně budoucích vztahů s Evropskou unií jsem skeptický,“ podotýká s tím, že Trussová si dává záležet na tom, aby k Unii nebyla příliš vstřícná.
Štětka zdůrazňuje, že Spojené království chce sehrávat významnou roli na globální politické scéně a být důstojným partnerem evropských států i velmocí. „Myslím si, že tento summit i celá ta myšlenka prezidenta Macrona je současné britské vládě sympatická,“ soudí.
Rozdíl v průzkumech veřejného mínění mezi konzervativci a labouristy dosahuje 30 a více procent.
Václav Štětka
Svou roli ale stále hraje rivalita mezi Francií a Velkou Británií. „Nemůže přiznat, že se připojuje k něčemu, co inicioval francouzský prezident. Myslím, že pro část britské politické elity i veřejnosti by to bylo obtížně stravitelné,“ dodává.
Pád konzervativců
Na domácí scéně se britská vláda podle Štětky dostává do kritické situace a propad její popularity nemá v moderní historii obdoby.
„Rozdíl v průzkumech veřejného mínění mezi konzervativci a labouristy dosahuje 30 a více procent. To bylo naposledy někdy v polovině 90. let, než došlo k drtivému vítězství labouristů ve volbách v roce 1997 a nástupu Tonyho Blaira, který následně vydržel ve funkci dalších 12 let. Podle řady komentátorů může dojít k něčemu podobnému,“ uvádí.
Čtěte také
Propad popularity souvisí s představenou reformou daňového systému a s rozsáhlými škrty ve veřejných financích, které vyvolaly zemětřesení na finančních trzích. Trussová sice snižování daní avizovala, ale své plány nikdy plně nepředstavila a nyní od nich částečně ustupuje, alespoň pokud jde o snížení sazby pro nejbohatší příjmové skupiny.
„Očekávalo se, že v reakci na kritiku rozpočtu odvolá svého ministra financí, který je autorem těchto reforem. Toto neudělala, což vyvolalo další vlnu kritiky. S Kwasi Kwartengem spojila svou politickou budoucnost, je otázka, jaké další možnosti má. Možná se pokusí uklidnit veřejnost a stáhne některé další kontroverzní prvky reforem,“ uzavírá.
Poslechněte si celý rozhovor v Interview Plus.
Související
-
Pražské setkání evropských lídrů ukázalo, že Evropa stojí proti Putinovi, chválí publicista Janyška
Pražský hrad hostil státníky 44 evropských zemí ve zcela novém formátu. Stane se tzv. Evropské politické společenství (EPS) životnou platformou?
-
Evropský summit v Praze: Všichni se shodli, že má smysl pokračovat, říká poradce premiéra
Praha má za sebou historicky první summit Evropského politického společenství. Účastníci se domluvili na dalších setkáních v Moldavsku, Španělsku a Británii.
-
O čem a proč rokují v Praze evropští lídři? Poslechněte si speciální vysílání Radiožurnálu
Jaké výsledky přinesl první den summitu na Pražském hradě? A vznikne díky českému předsednictví nová tradice?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.