Pražský summit ukázal, že Evropa stojí proti Putinovi, chválí publicista Janyška. Balkánské kandidátské země ale možná uslyší, že členství v EU je pro ně odteď zbytečné, míní europoslankyně Gregorová

7. říjen 2022

Pražský hrad hostil státníky 44 evropských zemí ve zcela novém formátu. Stane se tzv. Evropské politické společenství (EPS) platformou, která přispěje stabilitě a prosperitě Evropy?

„Evropské politické společenství dává nebezpečný precedent, protože s tímto projektem přišel francouzský prezident Macron v okamžiku, kdy kandidátský status na členství v Evropské unii dostaly další země a on ji rozšiřovat nechce,“ uvádí v Pro a proti europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti).

Čtěte také

Bývalý velvyslanec ve Francii a v Polsku, publicista Petr Janyška vítá toto společenství jako velký přínos. „Čtvrteční schůzka znamenala, že celá Evropa seděla u jednoho stolu, poprvé. Ukazuje se, že Evropa drží spolu, ať členové EU, nebo nečlenové. Včera tedy byla celá Evropa proti Putinovi a to je důležité.“

Politička připomíná, že nesnižuje historický význam setkání. „Je dobře, že se lídři setkali a ukázali možná ne to, že Evropa je jednotná, ale že se dokáže spolu bavit. Moje kritika ale směřuje k dlouhodobému hledisku EPS. Balkánské kandidátské země teď možná uslyší, že členství v EU je pro ně zbytečné, protože mají odteď už i politickou platformu.“

Zjevná odpověď je přechod z jednomyslného hlasování v Radě EU na hlasování tzv. kvalifikovanou většinou.
Markéta Gregorová

Janyška ale v novém formátu nebezpečí nevidí. „Všechny země, které ještě nejsou v Unii, ale usilují o členství, mají jasně nastavený program přidružování. Včerejší setkání je hlavně signál světu, že my jsme všichni na jedné lodi a proti Putinovi.“

„Balkán pojí se členstvím v EU veškeré své naděje, tamní lidé chtějí být členy Unie. Obávám se, pokud se tyto naděje ukážou jako plané, že tyto země jsou křehké a když jejich naděje rozstřelíme, uvrhneme je do náručí tamních radikálů a populistů, kteří chtějí využít zklamání lidí z Evropy,“ varuje Gregorová.

Musíme být Macronovi vděční, že s tímto nápadem EPS pořádat v Praze přišel.
Petr Janyška

„S rozšiřováním Evropské unie se ukazuje, že bude třeba upravit rozhodovací a další mechanismy,“ upozorňuje Janyška. „To je velmi těžké a dokud k této změně nedojde, tak na další rozšiřování Unie nepřijde a Evropské politické společenství s tím nemá nic společného.“

Čtěte také

Europoslankyně souhlasí, že je nutné reformovat EU pro přijímání dalších států i pro reflexi toho, jak se některé členské země chovají, například Maďarsko. „Zjevná odpověď je přechod z jednomyslného hlasování v Radě EU na hlasování tzv. kvalifikovanou většinou,“ doporučuje Markéta Gregorová (Piráti).

„Včera to byla fantastická příležitost pro mnoho politiků a mnoho různých vztahů, které tam nastartovaly nebo posílily. Také pro Českou republiku bylo toto setkání obrovská reklama. Proto musíme být Macronovi vděční, že s tímto nápadem EPS pořádat v Praze přišel,“ chválí Petr Janyška.

Poslechněte si celou diskusi v audiozáznamu. Moderuje Karolína Koubová.

autoři: Karolína Koubová , oci

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.