Projekt online Encyklopedie knihy představuje devět století české knižní kultury

8. září 2019

Kniha je fenomén, který se po staletí vyvíjel formou, obsahem, ale vlivem, který měl na společnost. O tom, jak se tomu dělo v českém prostředí, informuje nová online Encyklopedie knihy.

„S nápadem vytvořit internetovou Encyklopedii knihy přišel můj kolega Kamil Boldan, když jsme se zamýšleli nad tím, jak rozvinout studia knižní kultury,“ říká v pořadu Studio Leonardo Jindřich Marek z Národní knihovny ČR a jeden ze spoluautorů internetové encyklopedie.

Podle něj knihy, jak jsou prezentovány v databázích Národní knihovny, postrádají kontext. „Ten jsme viděli v tom, že vytvoříme encyklopedii české středověké knihy, protože pro období 1500 až 1800 už existovala tištěná kniha Petra Voita... Napadlo nás, že tuto knihu můžeme převést na internet a doplnit ji hesly ke starší středověké knižní kultuře.“

„I my jsem čtenáři Wikipedie a všimli jsme si, že hesla z knižní kultury tam ne vždy mají tu úroveň, kterou bychom si jako odborníci představovali. Zároveň víme, že když jsou poznatky zaklety v tlustých knihách na zaprášených regálech, tak se nedostanou k lidem tak, jako když jsou dostupné na internetu.“

Volba padla na software, který používá Wikipedie. Ten se nazývá MediaWiki a v něm jsme zpřístupnili jak tištěnou knihu Petra Voita, tak nová hesla, která napíšeme.
Jindřich Marek

S tím, že by byla online Encyklopedie knihy editovatelná podobně jako Wikipedie, autoři projetu nepočítají. „Texty jsou dostupné pod svobodou licencí, aby bylo možné je přejímat do svobodných zdrojů právě typu Wikipedie. Jsme i otevření přidávání nových hesel nebo redakci starých, ale s přímým vstupem do encyklopedie zatím nepočítáme.“

Dostupnost encyklopedie je i přes neustále se měnící se internetové prostředí zaručena. „Jsou možné aktualizace na novou verzi software, který používá Wikipedie.“

„Jsou to, když to trochu zjednoduším, webové stránky a obrázky. Ty archivovat a zpřístupňovat není takový problém jako u jiných formátů. Takže v tomto směru bych se o budoucnost encyklopedie neobával.“

Encyklopedie je hotová a přístupná na internetu na stránce www.encyklopedieknihy.cz a je součástí rozsáhlejšího projektu Knihověda.cz, kde budou ještě další zdroje, například mapa tiskařské produkce Čech a Moravy, která bude dokončena letos a která knižní produkci, tak jak u nás vznikala, zpřístupní ve vizuální podobě.
Jindřich Marek

Pramenů pro nové badatelské počiny rozhodně ubývat nebude, věří knihovník. „Třeba výzkum v oblasti tištěné knižní kultury 16. století je postaven na typologické analýze.“

Navíc vyšlo také několik monografií od Petra Voita, které postavily produkci do nového světla. „Výzkum tedy zastarávat nebude, ale bude nutné ho zohledňovat při dalších aktualizacích.“

„Encyklopedie knihy pokrývá období od počátku knižní kultury..., tedy od 9. století až do roku 1800. Přibližně rok 1830 je obdobím přechodu od ručně sázených knih na strojovou sazbu, proto se v knižní kultuře považuje za mezník,“ upozorňuje jeden z autorů Encyklopedie knihy Jindřich Marek.

autoři: Veronika Paroulková , Ondřej Čihák
Spustit audio

Související