Prohibice se vždy otočí proti lidem. Je to krutý sociální experiment, který nikdy nefungoval, říká Vobořil
Měl by být u nás prodej a užívání marihuany za přísných podmínek legální? Návrh zákona vypracoval národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil ve spolupráci s Piráty. Podle nových pravidel by bylo možné samo pěstování, vznik konopných klubů a stanovení modelu licencovaných výrobců, distributorů a prodejců. Vznik paragrafovaného znění zákona ale problematizují lidovci. Je důvod se marihuany obávat, nebo by legalizace přinesla větší benefity než prohibice?
Čtěte také
Tom Philipp, místopředseda KDU-ČSL, který je zároveň místopředseda sněmovního výboru pro zdravotnictví je pro ponechání současného stavu a to takového, kdy je víceméně marihuana zakázaná, ale její pěstování v určitých mezích pro osobní potřebu nebo její využívání pro léčebné a vědecké účely je povolené a pro Philippa také přijatelné.
Proti tomuto názoru vystupuje Vobořil. Podle jeho zkušeností a mnoha letech praxe v oblasti závislostí je úplný zákaz marihuany kontraproduktivní.
„Za sebe považuji prohibici jako za prohraný boj. Něco jako rozumná prohibice se nikdy nepodařilo. Dnes jsou za obyčejnou marihuanu tresty i trojnásobně delší než třeba za sexuální zneužití dětí. To znamená, že i když jsme naše zákony velmi zliberalizovali, tak v tom reálu se prohibice vždy otočí proti lidem a je to krutý sociální experiment, který nikdy nefungoval,“ míní Vobořil.
Jak jsou na tom jiné země?
Philipp se divá i na země, které jsou liberálnějšího rázu, co se týče marihuany. Patří mezi ně například Nizozemí, Uruguay a další, kde jsou podobné zákony tomu, co nyní navrhuje Vobořil.
Čtěte také
„Zprávy, které ty dané země vydávají, neukazují, že by u nich došlo k poklesu užívání drog, spíše naopak, tedy alespoň podle toho, co jsem se dočetl. Experimenty v rámci Ameriky, Evropy nebo i dalších světadílů jsou činěny a zatím se vyhodnocují a neříkám, že jsou ty výsledky definitivní, protože chování společnosti je potřeba sledovat v delším horizontu. Zatím se mi ale nezdá, že by legalizace, přestože s tvrdou regulací, vedla k nižšímu užívání drog dětmi a mladistvými,“ říká Philipp.
Podle Vobořila jsou ale čísla z Holandska jasná. „Studie ESPAD se dívá na 38 zemí a srovnává je už od roku 1996 každé čtyři roky. Uvádí také čísla těch nejrizikovějších skupin, a to dospívajících lidí. A tam je na tom Holandsko výrazně líp než ČR nebo Francie. Schválně říkám ČR nebo Francie, protože to jsou země s opačnými trestněprávními přístupy a obě tyto země mají vysoký problém oproti Holandsku, které dalo peníze spíše do prevence než do represe,“ uvádí Vobořil.
Čtěte také
Podle evropské zprávy o drogách je v Česku nejvíce uživatelů konopí na obyvatele v Evropě. Podle Philippa to ale neukazuje na to, že by prohibiční systém nefungoval.
„My se málo věnujeme prevenci a dáváme na ni málo finančních prostředků. Například i v rámci zdravotního pojištění je třeba, aby tam byla ta léčba a prevence, brát to jako chorobu a hradit to i jako chorobu. Myslím si, že to není o tom, že z toho můžeme rovnou dedukovat, že nefunguje prohibice. Nefunguje celý ten systém od prohibice přes prevenci až po léčbu. A my musíme hledat cesty, jak tento systém zlepšit tak, abychom společnost ochránili nebo respektive abychom zabránili šíření této tiché nákazy,“ dodává Philipp.
Poslechněte si celou diskusi v audiozáznamu. Moderuje Karolína Koubová.
Související
-
Kdy marihuana pomáhá? Prokázaných léčebných účinků je hrstka
Stále vznikají nové výzkumy, které se účinky marihuany zabývají. Co už je dnes prokázáno? Na základě četných dotazů jsme shrnuli vše podstatné.
-
Francie přitvrdí tresty za alkohol a drogy za volantem i za výrazné překročení rychlosti
Od příštího roku bude ve Francii řidičům pod vlivem drog hrozit vězení a zabavení auta i řidičského průkazu. Vysoké pokuty budou padat za vyšší překročení rychlosti.
-
Je kratom bezpečný? V USA kvůli úmrtím žalují prodejce desítky pozůstalých
Washingtonský soud odsoudil před týdnem prodejce kratomu. Podle americké NPR byly kvůli této látce (a taky způsobu jejího prodeje) podány desítky žalob.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.