Nemít děti je iracionální, problém je bydlení, tvrdí Juchelka. Jílková: Bezdětnost dřív byla normou
V Česku ubývá mladých lidí, kteří plánují mít v příštích třech letech děti, ukázal výzkum. „Je to i otázka toho najít vhodného partnera. V tom vnímám velkou míru zodpovědnosti mladých,“ poukazuje jihomoravská zastupitelka a členka sněmovního výboru pro sociální politiku Marie Jílková (KDU-ČSL). „Každý mladý člověk touží mít děti. Pro opak jsou iracionální důvody, jako že dítě prdí CO₂,“ kritizuje poslanec a stínový ministr práce Aleš Juchelka (ANO).
Čím si vysvětlujete, že ubylo mladých lidí, kteří v příštích třech letech plánují mít dítě?
Jílková: Těch vlivů je víc. Hledat jednoznačnou příčinu není možné, protože ve společnosti na člověka působí více věcí najednou.
Za mě je to otázka, která se týká bezpečnosti, toho, v jaké situaci se stát nachází, toho, v jaké situaci se Evropa nachází.
Čtěte také
Když s těmi mladými lidmi mluvím o tom, tak zadruhé je to velké množství příležitostí, jak trávit svůj volný čas.
A další věc je partnerství. Aby lidé našli vhodného partnera, se kterým by mohli založit rodinu. Vnímám v tom velkou míru zodpovědnosti současných mladých lidí za to, s kým budou vychovávat děti, jak je budou vychovávat a jestli takového vhodného partnera pro sebe v tuhle chvíli mají.
Juchelka: Já bych k tomu přidal to, že to není jenom politická otázka, ale že je to trend. Vidíme, že spousta žen odkládá rodičovství. Je to z důvodu příležitostí a otázky vztahů.
Odkládání rodičovství má ale důsledek v tom, že se první dítě sice podaří, ale to druhé už proto, že rodičky jsou starší, se třeba nepodaří. To jsou data z výzkumu Akademie věd.
Čtěte také
Dalším faktorem je rozpad vztahu – hodně vztahů se rozpadá po prvním dítěti.
Paní poslankyně, nemá na tom zásluhu i současná vláda, když i za jejího působení ubylo mladých, kteří plánují rodinu?
Jílková: Úplně nevím, jestli to lze přičítat této vládě. Když jsem se dívala na důvody pro to mít děti, které lidé zvažují, tak je to flexibilita pracovního trhu, možnost sladit rodinu a práci a otázka bydlení.
Tohle může být jednou z příčin, proč mladí lidé zvažují, nebo odkládají rodičovství. V tuto chvíli si nejsou schopní vydělat na vlastní bydlení a ani situace na trhu s nájemním bydlením pro ně není úplně příznivá.
Děti a změna klimatu
Pane poslanče, ten průzkum, na který se odkazuji, ukazuje, že mladých lidí, kteří plánují rodinu, ubývalo už za předchozí, tedy ještě za vaší vlády. Není to i vaše vizitka?
Juchelka: Propad je markantní. Statisticky se dostáváme na čísla z konce 18. století, kdy se to začalo počítat. V roce 1785 jsme měli více dětí, než se nám narodí v roce 2024. To je číslo okolo 82 tisíc dětí.
Čtěte také
A je to odpovědnost i minulé vlády?
Juchelka: To není jenom politická otázka. Je to celospolečenská otázka.
Minulá vláda měla školkovné, které bylo zrušeno. Byly slevy na děti, které se samozřejmě upravovaly i díky KDU-ČSL, to je potřeba říct, a směrem k lepšímu.
Zrušily se naopak slevy na jízdném pro studenty. Sleva na partnera se upravuje v tuto chvíli tak, že bude pro děti pouze do tří let věku.
Je to opravdu veliká množina všech opatření, které potom vytváří až iracionální strach z toho mít děti. A ten já přičítám tomu, že někteří říkají, že nechtějí mít děti, protože je tady klima, nebo že jsou věci drahé. Tyto emotivní argumenty nás vedou k tomu, že si to potom ti mladí lidé rozmýšlí.
Bydlení a norma
Pane poslanče, souhlasíte, že aby přibývalo mladých, kteří budou zakládat rodiny, tak je potřeba eliminovat překážky?
Juchelka: Za mě to jsou tři věci: bydlení, bydlení a bydlení. Pokud si mladá rodina chce dovolit své vlastní bydlení, tak pro některé příjmové skupiny je to v tuto chvíli science fiction. Pokud nejdou do nájmu.
Čtěte také
Potom se samozřejmě velmi těžko rozhoduje, jestli to dítě mít, anebo nemít. Myslím, že každý mladý člověk, který jde do partnerství, tak touží mít děti.
Pro opak ale musí být iracionální důvody typu klima, nebo že dítě prdí CO₂, a proto se to klima zhoršuje. Tyto iracionální důvody nemají žádný reálný základ.
To, jestli máme, nebo nemáme dítě, nám skutečně zasahuje do dalších politik, například do té důchodové. Chci lidi povzbudit, že mít děti je skvělé.
Jílková: Jenom abychom to uvedli do historického kontextu. V roce 1900 bylo 20 až 30 procent bezdětných a vlastně to tehdy byla norma. Chci říct, že ti lidé existují a děti nemají z různých důvodů.
Poslechněte si celou debatu.
Související
-
Nízká porodnost je vaše dílo, prohlásil Babiš ve Sněmovně. Ta už dva dny jedná o reformě penzí
„Tato vláda ničí tuto zemi, tato vláda ničí všechny občany, tahle vláda ničí důchodce, ničí zaměstnance, ničí mladé, ničí studenty, ničí ekonomiku, ničí všechno,“ řekl předseda ANO.
-
Ruskou dumou prošel zákaz propagace bezdětnosti. Stojí za tím ideologie i demografická krize
Zákon má mimo jiné za cíl napravit hlubokou demografickou krizi, kterou Rusko zdědilo ze sovětské éry a ze které se zemi nikdy nepodařilo vymanit navzdory řadě opatření na podporu porodnosti.
-
Demograf Kučera: Pro reprodukci je zásadní důvěra v zítřejší den. A ta je teď silně narušená
„Osobně se domnívám, že generace mileniálů, tedy dětí, narozených na přelomu tisíciletí, zažily výrazný společenský skok. Nemůžeme od nich očekávat, že budou rodit děti,“ myslí si Kučera.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.