Profesionální zběh

12. září 2006

Jan Korunka se poté, co poprvé zmizel z práce u protiletadlové raketové brigády ve Strakonicích, stal našim nejznámějším profesionálním vojákem. Když totiž už dva měsíce nebyl k nalezení, poskytli vojáci jeho fotografii televizi. Záhy neznámý anonym přivedl policii na stopu a zběh byl dopaden v Horním Slavkově na Sokolovsku. Svou druhou dezercí povýšil Korunka z profesionálního vojáka na profesionálního zběha. Zase byl zadržen, tentokrát doma v Karlových Varech a referovat o tom v hlavních zprávách považovala naše média za svou zpravodajskou povinnost.

O Korunkových důvodech víme od mluvčího brigády pouze to, že jde pravděpodobně o reakci na nějaké osobní problémy. O jaké konkrétně, to se zatím sedmé velmoci nepodařilo vypátrat. Možná novináři ani nepátrali. Podstatné na příběhu je, že zběhlému spojaři hrozí dva roky basy. Má smůlu, že je zaměstnán u firmy, která v něm nevidí absentéra, nýbrž dezertéra. Jako zběhlý spojař u takové "O 2" by se popularity, ani soudu určitě nedočkal. A nepsalo by se o něm, ani kdyby od posádky utekl před rokem 2005, kdy byla vojna nedobrovolná, a utíkat tedy mělo nějakou logiku.

Důvodem mediální proslulosti Jana Korunky asi nebude to, že by svou opakovanou dezercí paralyzoval armádu a ohrozil naši bezpečnost. Co ho proslavilo, je snaha editorů zpravodajských relací obohatit stereotypní agenturní zprávy o nějaké zajímavosti a kuriozity. A profesionální voják, jemuž se tak moc stýská po svobodě, že nebyl schopen vydržet u armády do 14. listopadu, kdy měl být propuštěn, a teď na to má doplatit svobodou, to je skutečně rarita. Informace, která je nám sice naprosto k ničemu, ale pobaví.

autor: iho
Spustit audio