Problémy v Kataru existují dlouho. Západu to v obchodování nikdy nebránilo, míní odborník na hospodářskou politiku Krpec
Na mistrovství světa v Kataru se v neděli ve finále utkají Francie a Argentina. Letošní fotbalové mistrovství světa je vůbec poprvé organizované některou z arabských zemí. V průběhu mistrovství se také přidalo vyšetřování korupční aféry spojené s Evropským parlamentem a samotnou fotbalovou asociací. Katar byl však terčem mezinárodní kritiky už před začátkem šampionátu, zejména kvůli drastickým podmínkám dělníků a množství úmrtí při stavbách a také kvůli omezování práv menšin.
Zdeněk Novák, zahraniční redaktor Českého rozhlasu
Luděk Mádl, sportovní novinář
Ondřej Houska, redaktor Hospodářských novin
Oldřich Krpec, odborník na hospodářskou politiku z FSS MUNI
Katar jako první arabská pořadatelská země vnímá organizování zejména jako posílení své prestiže. „Pro vládce arabských zemí to znamená možnost se zviditelnit. Obecně je cítit obrovská hrdost na to, že arabská země dokázala celý ten šampionát zorganizovat,” rozebírá význam pořádání zahraniční redaktor Českého rozhlasu Zdeněk Novák.
Arabové podle něj kritiku vnímají jako další z řady historických křivd ze stany Evropanů. „Kritiku často automaticky odmítají s tím, že podle jejich chápání to není kritika založená na faktech, ale na jakési předpojatosti,” dodává.
Čtěte také
Kritika během příprav se však týkala zejména laxního přístupu k právům dělníků a také omezování práv menšin. „Během přípravy toho mistrovství a stavby stadionů v zemi zemřelo šest a půl tisíce dělníků,“ popisuje Novák. „Už před mistrovstvím se také mluvilo o tom, že homosexuálním fanouškům za jejich orientaci v Kataru hrozí vězení.”
Zpřetrhat vazby kvůli korupci je nesmysl
V souvislosti s výběrem Kataru pro pořádání MS se v jeho průběhu začala také řešit rozsáhlá korupční kauza v Evropském parlamentu. Ze závěrů vyšetřování belgické policie vyplývá, že Katar europoslance podplácel.
Katar potřebuje se Západem pragmatické vztahy.
Oldřich Krpec
„Za dlouhou dobu je to největší skandál, který potkal evropské instituce,” komentuje redaktor Hospodářských novin Ondřej Houska. Detaily korupční kauzy zatím nejsou známé, Katar nicméně veškerá obvinění popírá.
Za osobní návštěvu šampionátu sklidil kritiku i francouzský prezident Macron. „Tato kritika je úplně scestná. Představa, že kvůli korupčnímu skandálu zpřetrháme vztahy se všemi státy, které nemají standard lidských práv a demokracie na naší úrovni, je cesta do pekel,” rozebírá Houska. Zpřetrhání vazeb s Katarem by tak mohlo vést k prohloubení problémů s dodávkami.
Katar jako hospodářský partner
Země je nyní jedním z klíčových dodavatelů zemního plynu do EU, jeho význam vzrostl s útlumem dodávek z Ruska. „Státy EU jsou nyní v roli slabšího hráče. Máme energetickou závislost na Rusku, které se musíme zbavit, protože Rusko dodávky zneužívá dlouhodobě, Katar tu surovinu má,” dodává Houska.
Čtěte také
Plyn je pro Katar hlavním obchodním artiklem, jeho prodej se tak nebude snažit omezovat. „Se Západem navíc potřebuje i pragmatické vztahy, protože má politiku nezávislou na svém regionu. Pokoušejí se naklonit si jednotlivé velmoci tak, aby mohli udržet svoji suverenitu a prestiž,” doplňuje Oldřich Krpec, odborník na hospodářskou politiku z FSS MUNI.
Podle Housky však na Katar mají páku i státy EU, země například usiluje o bezvízový styk s eurozónou. „Politické rozepře obecně nemají na hospodářské vztahy zásadní vliv. Problémy s politickým režimem v Kataru existují dlouho a nezabránilo to Západu obchodovat” uzavírá Krpec.
V celém pořadu Téma dne se také dozvíte, jak arabský svět přistupoval k vyřazování evropských týmů a politickým projevům nebo jak k problémům s korupcí při výběru pořadatelské země přistupuje organizace FIFA či jak hodnotí organizaci mistrovství Luděk Mádl. Pořadem provází Martina Mašková.
Související
-
Katar se organizací světových sportovních akcí snaží budovat prestiž. Bojoval i proti tzv. blokádě
Katar se snaží budovat prestiž v globálním měřítku a po organizaci světového šampionátu v házené a atletice k tomu má posloužit mistrovství světa ve fotbale.
-
Tvrzení o uhlíkové neutralitě světového mistrovství: vlastňák pro Katar, FIFA i pro planetu
Katarské mistrovství světa ve fotbale mělo být podle pořádající země a globální fotbalové asociace FIFA historicky první uhlíkově neutrální akcí svého druhu.
-
Klimatická změna a sport. Fotbal přesouvá turnaje z léta a zavádí povinné přestávky na pití
Fotbalové mistrovství světa se poprvé nehraje na jaře nebo v létě kvůli horku. Jak klimatická změna ovlivní sport?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.