Příměří na Ukrajině – naděje, nebo trik?

Prezidenti Francie, Ukrajiny a Ruska François Hollande, Petro Porošenko a Vladimir Putin a německá kancléřka Angela Merkelová se v Minsku dohodli na příměří, které má platit od neděle.

Separatisté mají odejít z nově obsazených území na linie určené dohodou ze září a obě strany stáhnou těžké zbraně, shrnuje ruský exilový server Interpreter.

Vzniklou nárazníkovou zónu budou monitorovat pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Hned první den po stažení začne dialog o místních volbách v doněcké a luhanské oblasti. Do pěti dnů pak mají být propuštěna všechna rukojmí, včetně ukrajinské pilotky Naděždy Savčenkové, která drží v ruském vězení už 63 dní protestní hladovku.

Porošenko trval na tom, že udělení zvláštního statusu okupovaným částem Ukrajiny nebude znamenat federalizaci země.

Čtěte také

Součástí dohody je i obnovení ukrajinské kontroly východních hranic do konce roku a výplata sociálních dávek obyvatelům donbaské oblasti z Kyjeva, což bude vyžadovat úzkou spolupráci ukrajinské vlády se separatisty, upozorňuje Interpreter.

Za zajímavý bod server považuje požadavek odchodu všech zahraničních bojovníků a žoldáků z Ukrajiny pod dohledem OBSE a odzbrojení „ilegálních skupin“.

Zleva: Alexandr Lukašenko, Vladimir Putin, Angela Merkelová, Francois Hollande na jednání v Minsku

To má podle něj umožnit stažení ruských vojáků, zatímco Kreml může tvrdit, že mají odejít údajné „západní síly“, o nichž mluví ruská propaganda.

„Proč má ale příměří vstoupit v platnost až v neděli? Co se bude dít do té doby?“ ptá se Interpreter.

Britský Telegraph soudí, že povstalci budou mít do neděle dost času dobýt Debalceve. Korespondent listu viděl na Ukrajině zvýšené množství těžkých zbraní, pravděpodobně z Ruska.

Připomíná, že separatisté v Debalceve obklíčili „tisíce ukrajinských vojáků“, a cituje Putina, který v Minsku prohlásil: „Povstalci samozřejmě předpokládají, že tato skupina složí zbraně a přestane klást odpor“.

Čtěte také

Agentura Reuters připomíná, že těsně před uzavřením minské dohody přijelo na Ukrajinu z Ruska 50 tanků, 40 raketových systémů a 40 obrněných vozidel. Hranice překročila těžká technika v Izvaryne v luhanské oblasti.

Reuters také cituje Angelu Merkelovou, podle které Putin „přiměl povstalce, aby s příměřím souhlasili“.

Alexandr Lukašenko, Vladimir Putin, Angela Merkelová, François Hollande a Petro Porošenko na summitu v Minsku

Den před jednáním v Minsku oznámily Spojené státy, že v březnu přijede na Ukrajinu 600 amerických výsadkářů, kteří budou cvičit příslušníky místní národní gardy, cituje server Fox News mluvčího Pentagonu.

Půjde o jednotku 173. letecké bojové brigády, která má základnu v italské Vicenze. Cvičení bude probíhat ve Lvově a zaměří se na „obranu proti ruskému a povstaleckému dělostřelectvu a raketám, zajištění silnic, mostů a další infrastruktury a evakuaci raněných“.

Zatím není jasné, zda k vyslání amerických vojáků dojde i po čtvrteční dohodě.

Zpracováno ze zahraničního tisku.

autor: gzb
Spustit audio