Přemysl Čech: Modrý sloup rudýma očima

25. červenec 2015

Minulou sobotu jsem protestoval. Tedy nejen já. Celkem nás bylo na 250, kterým vadí, že cesta Luzenským údolím na Šumavě z Březníku na hraniční přechod Modrý sloup je stále pro turisty uzavřená.

Navíc si myslíme, že Národní park Šumava se moc nesnaží, aby problém, který existuje už téměř čtvrt století, efektivně a v zájmu všech vyřešil.

  • Přemysl Čech: Modrý sloup
    rudýma očima
    " style="">
    Přemysl Čech: Modrý sloup
    rudýma očima
    " style="">
    Přemysl Čech: Modrý sloup
    rudýma očima
0:00
/
0:00

V zájmu lidí i tetřeva, v zájmu daňových poplatníků, kteří financují ochranu přírody a tedy i park samotný a mají právo vidět, co se s jejich penězi, potažmo ochranou přírody, děje. Samozřejmě za jasně definovaných pravidel.

Protest byl celkem jednoduchý. Po třech projevech, které víceméně rozvedly to, co jsem řekl v úvodu, se 250 jednotlivců (protože to je menší přestupek, než kdyby šlo o dvěstěpadesátičlennou skupinu) vydalo po cestě, vedoucí údolím, na Modrý sloup.

Čtěte také

Tam šumavský nestor Emil Kintzl, jehož prastrýc značil turistickou trasu údolím hned po vzniku republiky, umístil na turistický rozcestník – pro jistotu na bavorské straně hranice – typizovanou cedulku s českým textem U Modrého sloupu, 1.200 m, historický hraniční přechod na česko-bavorské stezce.

Tím protest prakticky skončil. Nikdo nechodil mimo cestu, nikdo netrhal šumavské kytky, neopékal si nad ohníčkem špekáčky a především neběhal za tetřevem.

Dominanta celého okolí - Luzný

Většina trasy k Modrému sloupu vede po bytelné cestě z druhé poloviny 19. století, která je zakončena točnou pro auta dřevařů postavenou v roce 1988.

Ano, cesta nebyla nikdy primárně určena k propojení Čech a Bavorska, ale od oné točny je to na Modrý sloup, co by kamenem dohodil a za první republiky přechod fungoval v rámci malého pohraničního styku.

Po listopadu se do těchto míst smělo legálně jen v srpnu a září roku 2006 s asistovanými vycházkami v režii parku. V létě 2013 se zdálo, že administrativní zátarasy na cestě Luzenským údolím padnou.

Čtěte také

Potřebná povolení byla v kupě, Emil Kintzl cestu vyznačil a pak: přišel soudní zákaz cestu otevřít. Postarala se o něj Česká ornitologická společnost, Okrášlovací spolek Zdíkovska a Hnutí Duha.

Těžko říct, jestli vedení Národního parku Šumava postupovalo jen šlendriánsky a odvedlo špatnou legislativní práci, nebo zda cestu vlastně otevřít nechtělo, a tak zvolilo řešení, o kterém vědělo, že neprojde.

Emil Kintzl značí hraniční přechod Modrý sloup

Nicméně na cestu se nesmí vstoupit stále.

V reakci na protest uvedl ředitel Správy parku Pavel Hubený, že průchod Luzenským údolím na Modrý sloup je jedním z 34 záměrů, které mají víc otevřít Šumavu.

Všechny tyto záměry musejí projít procesem posuzování vlivu na životní prostředí, což je jediná možná zákonná cesta, jak právě i cestu k Modrému sloupu otevřít veřejnosti. Jasno by mělo být příští rok. No tak dobrá, po pětadvaceti letech vedení parku konečně ví, jak na to.

My Šumaváci jsme trpěliví a dovedeme ocenit i mírný pokrok. A taky věříme, že toto schvalování nebude jen dalším krokem, jak zdůvodnit, že zajímavé šumavské lokality musí dál zůstat veřejnosti nepřístupné.

A ještě jeden pokrok jsem zaznamenal. Vodní dělo, kterého jsem se zděsil u Modravy cestou na Březník, nebylo určeno proti nám, ale přiváželo vodu silničářům.

A policejní oddíl nasazený proti aktivistům v lokalitě Na ztraceném před pár lety, nás pod Luzným taky neseřezal. Jak říkám, na Šumavě to jde pomalu, ale věřme, že dobrým směrem.

Přemysl Čech vám přeje vlídný den!

autor: Přemysl Čech