Přední advokát? Nechal bych tuto kategorii na předním a zadním hovězím, žertuje odborník na autorské právo Kříž

12. květen 2022

Je právo a spravedlnost to samé? „Tuto kategorii nemám rád, protože nemám rád to takto ostře vyhraňovat,“ říká v pořadu Hovory odborník na autorské právo Jan Kříž. „Princip je v tom, že právo je potřeba nalézat a snažit se s pomocí zákonů, vyhlášek a tak dál vyvinout maximální úsilí, abych ho našel.“

Čtěte také

„Spravedlnost je to, o co usilují účastníci řízení. A tu pravdu potom vidí každý v něčem jiném –  protože málokdo, kdo není uspokojen například soudním rozhodnutím, uzná, že neměl pravdu. Ten totiž odchází zklamán, mnohdy znechucena a nešťasten,“ dodává.

Právo a spravedlnost jsou podle Kříže velmi silné kategorie, které je vždy potřeba svazovat s konkrétní situací.

Pokud pak jde o kategorizaci právníků či advokátů, o kterých se občas říká, že jde o předního odborníka, říká: „Kdykoli jsme na toto narazili, tak jsem to neměl moc rád. Ať se to říkalo o komkoliv, včetně mně. Osobně bych tuto kategorii nechal na předním a zadním hovězím,“ dodává s úsměvem.

Jan Kříž, právník

Jan Kříž

Téměř 20 let řídil Ústav autorského práva, dvě volební období působil ve funkci prezidenta Arbitrážní komise Rady pro reklamu. V roce 1991 spoluzaložil advokátní kancelář, kterou jako společník opustil za dalších 30 let, rok po svých sedmdesátých narozeninách.

Poslechněte si celé Hovory Vlastimila Ježka v audiozáznamu.

autoři: Vlastimil Ježek , lup
Spustit audio

Související