Hrozně se mi nelíbí, jak je teď jednoduché vzít si nějakou hodnotu a mlátit s ní ostatní po hlavě, uvažuje právnička Daniela Kovářová

7. únor 2022

Největší audioportál na českém internetu

Daniela Kovářová | Foto: Kateřina Cibulka, Český rozhlas

Poslechněte si celou Osobnost Plus Barbory Tachecí

„Poslední dva roky krásně ukázaly nejen to, jak jsou nabourány ústavní principy – jednotlivými vládními kroky, zákony a tím, jak se s Ústavou nakládá. Ale i tím, co hypertrofie práva mezi lidmi způsobila. Nikdy dřív nebyly takové rozdíly ve společnosti, nikdy dřív se nedělaly takové rozdíly mezi lidmi, kteří tvrdili: ,My chceme právo dodržovat‘, a mezi těmi druhými, kteří zas říkali, že ho dodržovat nemohou nebo nechtějí,“ říká advokátka Daniela Kovářová.

Prezidentka Unie rodinných advokátů a bývalá ministryně spravedlnosti k tomu v Osobnosti Plus dodává: „Myslím, že to je špatné a měli bychom se zamyslet – nejen politici a elity –, ale i právníci nad tím, jak lidi zase stmelit dohromady.“ 

Nelíbí se mi, že je jednoduché vzít si nějakou hodnotu a s tou mlátit ty ostatní po hlavě.
Daniela Kovářová

Rozdíly je potřeba začít srovnávat. „Všechno, co by tyto příkopy zasypalo, by bylo dobré. Minimálně pojďme mezi znesvářenými stranami otevřít debatu. Tak trochu jsem věřila, že teď, když nová vláda začíná rušit (pozn. red.: protipandemická) opatření, že se ty příkopy zasypou. Ale ono to kupodivu nenastává.“

Máme ještě právní stát?

V posledních měsících přišla právnička Daniela Kovářová s tím, že naše právo, Ústava ale i právní stát je překonaný koncept a měli bychom přemýšlet nad novými přístupy.

Existují různé definice a různé pojmy pro tu samou věc.
Daniela Kovářová

„Třeba proto, že součástí Ústavy je rozdělení moci na moc výkonnou, zákonodárnou a soudní. Poslední dva roky, a pandemie za to nemůže, jen nám to krásně ukázala, se rozdíly, předěly, odlišnosti mezi mocí zákonodárnou, výkonnou a soudní smazávají. A pokud se smazávají, tak mi to připadá velmi riskantní,“ vysvětluje Kovářová s tím, že se najednou ukázalo, že vláda vydává nástroje práva. 

Čtěte také

„Já se tedy jako právník ptám, proč vláda poslední dva roky nepřijímala vládní nařízení? Proč přijímala hybrid, taková ta vládní opatření? To je ,ani ryba, ani rak‘. A koneckonců tím, že zvolila právě tento nástroj, tak si způsobila ten velký problém s přezkoumatelností u Nejvyššího správního soudu.“

Pro někoho to sice může znamenat, že právní stát funguje, protože je moc soudní zase rušila.

„Ale pro mě je to bolest. Protože ta rozhodnutí měla být po právu už na začátku a neměla být rušena. Nemáme mít 45 rozhodnutí. A teď si představte, že podle nich jela spousta lidí – podle nich se zavíraly provozovny, spousta lidí měla různé škody a jen ty ekonomické jsou nejjednodušeji vyčíslitelné.“ 

Čtěte také

Co s tím? „Pojďme si vybírat vlády, kolektivní orgány a jedince, kteří nebudou porušovat zákony. Ale pojďme se bavit o tom, jak by se to mohlo udělat,“ nabádá právnička.

Ráda by o českém právním řádu hovořila optimisticky. „Ale protože jsem právník, tak se musím vrátit na začátek. Pokud je právní řád naprosto nepřehledný a nevíme, co zrovna platí, tak je vlastně strašný problém, skoro nerealizovatelný požadavek, vydávat další zákony nebo nějaké normy ve shodě s právem. Protože se vždy dopustíte toho, že to bude zas v rozporu s nějakým právem.“ 

Jedna norma v rozporu s druhou

Advokátka Daniela Kovářová totiž tvrdí, že v současnosti je náš právní řád zaplevelen spoustou norem, včetně těch z Evropské unie.

„Navíc nemáme dar úspornosti, protože všechny ty normy jsou ukecanější a ukecanější. Všechno se desetkrát vysvětluje. A jak je jich tolik, tak pak jedna norma neví, co říká druhá. A dokonce existují různé definice a různé pojmy pro tu samou věc. Hrozně jednoduše se tak stane, že je jedna norma v rozporu s druhou,“ popisuje. 

Je tady svoboda, a tu svobodu musíme hájit až do skonání světa.
Daniela Kovářová

Kdyby sama mohla zrušit právní stát, tak by ho nahradila snad jen nějakým osvíceným absolutistou.

„Nemám ráda extremismus a mně se v této době hrozně nelíbí, že je jednoduché vzít si nějakou hodnotu a s tou mlátit ty ostatní po hlavě. Vidím to v každodenní advokátní praxi, venku, v politice, v médiích,“ vypočítává.

Čtěte také

A to se děje vlastně u všech hodnot. „Svobodou, zdravím, láskou, diskriminací, prostě vším možným. A pak se řekne: ,Je tady svoboda, a tu svobodu musíme hájit až do skonání světa. I kdybychom měli všechny ostatní postřílet,‘“ dodává Kovářová s nadsázkou. 

„Mně se právě nelíbí to, že k v tom extrémním pojetí je jakákoliv hodnota dobrá k tomu, abych ty ostatní zavrhla. Hodnoty ostatních i ostatní lidi. Myslím, že potřebujeme přiměřenost ve všech oblastech.“ 

I ve svobodě? „Pak si tady položíme ten příklad: Svoboda za každou cenu a pro každého, bez ohledu na ostatní?“

Daniela Kovářová závěrem připouští, že pokud jde o svobodnou společnost v tom smyslu, že každý musí dodržovat platné zákony, ale jinak jde o svobodné lidi. „To určitě, sama jsem svobodomyslná a nechci, aby mi někdo říkal, jak mám žít a co mám dělat,“ odpovídá. 

Celou Osobnost Plus Barbory Tachecí najdete v audiozáznamu.

autoři: Barbora Tachecí , lup

Mohlo by vás zajímat

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.