Před 30 lety začala válka v Jugoslávii

4. listopad 2021

Koncem června 1991 se na území dnešního Slovinska rozhořel konflikt, který postupně změnil mapu jihovýchodní Evropy. První fáze války trvala jen několik dní – tehdy se Slovincům podařilo vybojovat nezávislost na Svazové republice Jugoslávie. 

V důsledku dalších střetů jednotlivých národů se Jugoslávie rozpadla na několik samostatných států. Na tom, kde leží prvopočátek války, nepanuje jednoznačná shoda, říká Boris Mosković z Masarykova ústavu a Archivu při Akademii věd ČR.

Čtěte také

Záleží na tom, koho se budete ptát a kde, tvrdí a uvádí několik příkladů:

„Určitá část chorvatské veřejnosti vám řekne, že pro ně válka začala v květnu 1990, když viděli srážky na záhřebském fotbalovém stadionu. Další ale tvrdí, že začala s prvními barikádami až v létě, a další, když padl první voják na Plitvických jezerech na jaře 1991.“

Přestože válečný střet je zažehnán, zůstávají neukončené kapitoly, jako například kosovsko-srbský konflikt, upozorňuje historik i s poukazem na ambivalentní vnímání historických událostí napříč celým regionem.

Poslechněte si celý díl série 30 let poté. 

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.