Práva umíme chránit, problém je s vymahatelností, myslí si advokát

19. září 2017
Výslech, soud, soudce (ilustrační foto)

Soud pravomocně zamítl žalobu somálské dívky, které prý ředitelka školy zakázala nosit muslimský šátek. Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku v úterý s konečnou platností zamítl stížnost někdejšího ředitele sekce správy majetku českého ministerstva obrany Václava Regnera na postup, jakým mu byla odebrána bezpečnostní prověrka. To jsou jen dvě z kauz, které napovídají o stavu ochrany lidských práv u nás.

„Ochrana, kterou poskytuje právní řád České republiky, je poměrně vysoká. Je třeba vycházet z toho, že na ústavní úrovni právní ochrana poskytovaná listinou základních práv a svobod odpovídá evropskému standardu,“ říká právník Poradny pro občanství, občanská a lidská práva František Valeš.

Rezervy ale v praxi vidí. Za jednu z nejsilnějších považuje vymahatelnost práva v Česku. Existují disproporce mezi jednotlivými soudy a problém je i v časové dostupnosti právní ochrany například ve věci zaměstnaneckých práv.

„U zaměstnaneckého práva je praxe zvlášť nevhodná, protože pokud se zaměstnanec domáhá mzdových nároků nebo určení neplatnosti výpovědi z pracovního poměru, musí se připravit na mnohaměsíční až několikaleté soudní spory. Zahraniční praxe ukazuje, že pracovní spory mají být rozhodnuty v řádu několika měsíců, což se v Česku nedaří," říká Valeš.

Hlavní rozdíl mezi Českou republikou a původními členskými státy Evropské unie je podle Valeše hlavně ve vymahatelnosti práva a za špatně ošetřený považuje i přístup hlavně sociálně slabých osob k právní pomoci.

  • Aktuální dění
  • Rozhovor