Používejte demokracii, nebo o ni přijdete, říkal Frank Zappa
„Nejsem náboženský fanatik, neberu drogy, nejsem republikán ani demokrat a jsem relativně normální,“ řekl o sobě americký kytarista, zpěvák a skladatel Frank Zappa. Pro někoho byl géniem, pro jiné podivínem, sám o sobě říkal, že je jen chlápek s velkým nosem a legračními vlasy, který je schopný čehokoli. V pořadu Portréty o něm hovoří hudební publicista Petr Dorůžka.
Ve své tvorbě bořil Zappa hranice mezi rockem, jazzem a vážnou hudbou. Byl tvrdým kritikem lidské hlouposti, pokrytectví a soudobé politiky; zvažoval dokonce i kandidaturu na amerického prezidenta. Během života vydal více než 60 alb a mnoho dalších vyšlo po jeho smrti.
Čtěte také
Narodil se v prosinci 1940 v Baltimoru, jeho rodiče měli francouzské, sicilské, řecké i arabské předky. Frankovo dětství bylo poznamenáno častými nemocemi i stěhováním, záchytným bodem se pro něj stala hudba. Hltal vše od rhythm & blues přes jazz až k moderní vážné klasice a ještě na střední škole začal hrát na bicí ve skupině The Blackouts, kromě toho rovněž skládal pro školní orchestr.
Talentovaný samouk brzy vyměnil bubny za kytaru, krátce pracoval v reklamě, řídil nahrávací studio, strávil několik dnů ve vězení za údajné šíření pornografie, oženil se a po čtyřech letech rozvedl – a pak v polovině 60. let zformoval skupinu Mothers of Invention. S tou v roce 1966 natočil debutové dvojalbum Freak Out.
Koncert k odchodu sovětské armády
Ze Zappy se přes noc stala uznávaná osobnost hudebního undergroundu, kterou díky píli a bohaté tvůrčí fantazii zůstal po celá tři desetiletí. Přestože původní Mothers rozpustil v roce 1969, nadále se obklopoval špičkovými, byť často neznámými muzikanty, s nimiž vyrážel na koncertní turné a nahrával jedno album za druhým.
Čtěte také
Na sklonku života se věnoval komponování orchestrální hudby. V lednu 1990 jej při návštěvě Prahy přijal jeden z jeho mnoha tuzemských obdivovatelů Václav Havel. Tehdejší prezident dokonce uvažoval, že muže, jehož písně se kvůli obscénním výrazům a vulgarismům často nesměly pouštět v rádiích, by jmenoval kulturním vyslancem Československa.
Následně si Zappa zahrál s Pražským výběrem na koncertu k odchodu sovětské armády z československého území, poté ještě několikrát dirigoval orchestr předvádějící jeho skladby, ale pozdě diagnostikovaná rakovina prostaty měla zhoubný vliv na jeho zdraví.
Petr Dorůžka v pořadu Portréty připomene názory Franka Zappy na politiku, na demokracii, zmíní se o jeho angažmá v boji proti cenzorským zásahům do textů rockových písní nebo o jeho vztazích k americkým prezidentům.
Související
-
Čajovna pro otrlé: Nekonečné mučení s Frankem Zappou
Jak vlastně došlo k tomu, že se uctívaný americký rebel ocitl tak brzy po sametové revoluci mezi svými obdivovateli v Praze, jaké bylo pozadí těchto návštěv? Opravd...
-
Rolling Stones? Jsou to takoví normální fajn kluci, řekl Václav Havel v roce 1990
Za Václavem Havlem přijeli Frank Zappa, Velvet Underground, Rolling Stones, Joan Baez nebo Pink Floyd. Muzikanti, kteří by do Česka v 90. letech jinak spíš nezavítali.
-
Proces s „Plastiky“ začal před 45 lety. Komunisté zřejmě vůbec netušili, co soud s máničkami způsobí
Před pětačtyřiceti lety se československý underground dostal do centra pozornosti. Na jaře 1976 začalo estébácké zatýkání a proběhly dva politicky vykonstruované procesy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka