Poslanci přehlasovali Zemanovo veto. Babišův majetek by mohl skončit ve svěřenském fondu. Jak funguje?

11. leden 2017

ROZHOVOR. Poslanci 11. ledna přehlasovali Zemanovo veto proti tzv. lex Babiš. Majetek firmy Agrofert by podle spekulací médií mohl skončit v takzvaném svěřenském fondu. Jak funguje svěřenský fond, vysvětluje pro Český rozhlas Plus Petr Bezoušku z Právnické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Začátkem letošního ledna ministr financí a předseda hnutí ANO České televizi řekl, že pokud poslanci Zemanovo veto zákona o střetu zájmů přehlasují, zbaví se svého koncernu Agrofert, a to do konce měsíce.

Co je svěřenský fond, jak funguje, jaká má pravidla, kdo ho může využívat?


Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš reagoval, že ho premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) podrazil stejně, jako podrazil Miloše Zemana při prezidentské volbě v roce 2003. Cílem je dle něj jen to, aby odešel z politiky. Zákon o střetu zájmů zároveň označil za absurdní, je podle něj dílem Kalouska a Sobotky. Více na zpravodajském webu Českého rozhlasu.

„V drtivé většině se využívá pro správu vlastního nebo rodinného majetku. Jsou to uzavřené fondy, v podstatě jak je známe z amerických filmů. A sem tam se můžeme setkat se svěřenskými fondy, které jsou využívány k investičním účelům, ale těch je menšina. Nějakému masivnějšímu využití brání daňové zatížení, které jim moc nepřeje.“

Co se stane s vlastnickými právy?

„Majetek, který zaklad začlení do fondu, nemá vlastníka. Nikomu nepatří. Ani zakladateli, ani správci, ani nikomu jinému. Je to zajímavá konstrukce, pro lidi v ČR nezvyklá, ale nepůsobí zásadní problémy. Správce svěřenského fondu si vybírá zakladatel.“

Může ovlivňovat rozhodování?

„On provádí kontrolu toho, jestli ten správce spravuje ten majetek tak, jak zakladatel na začátku určil. Může toho správce případně odvolat. Ale pro tu běžnou činnost do toho nezasahuje.“

Je to čistá varianta, jak ošetřit střet zájmu?

„Z tohoto pohledu je to možné.“

Pochybnosti vyjádřila bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková…

„Paní Válkové si vážím, ale zneužít lze v podstatě cokoli, a svěřenské fondy v tom nepředstavují zvláštní riziko proti jiným institutům, třeba proti obyčejné smlouvě, když se převede majetek na advokáta, který se o něj stará a podobně.“

Novela občanské zákoníku ukládá povinnost zapsat svěřenský fond do registru, z něj pak bude patrné, kdo a jaký majetek do fondu vložil. Možnost nahlížet do registru bude mít Policie a Finanční úřad.

„Odborná veřejnost se k tomu staví dost rezervovaně, protože takovou registraci v jiných státech nemají. Byla zrušena jako protiústavní. Dá se říct, že je to něco podobného jako kdybyste museli každému ukázat, jaký máte doma majetek. Do evidence bude mít přístup každý, kdo prokáže, že na tom má právní zájem. A to zatím není jasné, jak se to bude vykládat,“ říká právník Petr Bezouška.

Spustit audio