Popálený jícen
Refluxní choroba jícnu není jen pálení žáhy. Klinická biochemie VI. – mikroskopická pozorování. Dva druhy stresu.
Požitek z dobrého jídla se někdy zvrtne v nepříjemné pálení žáhy. Častější pálení žáhy ale může být příznakem vážnější choroby. Co se v tu dobu děje v zažívací soustavě, to v dnešním Ženšenu objasní gastroenterolog MUDr. Karel Mareš.
Do nitra lidského těla se ponoří i další příspěvek, kterým se uzavře seriál věnovaný současné klinické biochemii. V závěrečném šestém díle Vás MUDr. Klára Bořecká zavede do laboratoře mikroskopických analýz, kde hraje stále nezastupitelnou úlohu pozorování vzorků zkušeným okem.
Čekání na výsledek vyšetření, například, nebo třeba blížící se svátky mohou člověku přivodit jistý psychický stav, který označujeme jako stres. Biologickou podstatu stresu i skutečnost, že rozlišujeme dva druhy stresu, dnes připomene psychiatr doc. Oldřich Vinař.
I pro dnešní vydání Ženšenu je připraven výběr aktualit z lékařské vědy ve světě. Tématy jsou hormonální znečištění životního prostředí a epidemie cholery na Haiti.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor

Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.