Pomozme Rusům, kteří se aktivně staví proti režimu, ne dezertérům, žádá senátor Fischer. Je otázka, do jaké míry musí běženec trpět pod nespravedlností domácího režimu, míní europoslanec Kovařík
Už víc než čtvrt milionu Rusů opustilo svou zemi před vyhlášenou mobilizací. Měly by těm, kteří odmítají jít do Putinovy války, evropské státy poskytnout azyl?
„Tak jak je nastaveno mezinárodní právo a pravidla v rámci Evropské unie, není možné jednotně říci, že příchozí do EU nemohou dostat víza nebo požádat v rámci azylového řízení o možnost setrvat na tomto území,“ uvádí v Pro a proti europoslanec hnutí ANO Ondřej Kovařík.
Čtěte také
Předseda senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost, nezávislý senátor Pavel Fischer připomíná, že ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil válku celému Západu. „Takže nám sem přicházejí vojáci zmanipulovaní propagandou a my se musíme podle toho chovat. Tedy nepřijímat, a když, tak jen v odůvodněných případech.“
„Putina neoslabíme tím, že otevřeme hranice,“ pokračuje senátor. „Putin mobilizací dosáhl kouzla nechtěného, zmobilizoval veřejné mínění a konečně se v Rusku mluví o válce. Rusové ale neutíkají proto, že nesouhlasí s válkou, ale utíkají před zákonem, který jim ukládá narukovat. A ptejme se také, kolik mezi nimi bude důstojníků ruských tajných služeb.“
To ale nejsou turisté, ale dezertéři odkojení putinovskou propagandou, kterým dodnes bylo jedno, že ruská vojska v Buči dělala zvěrstva.
Pavel Fischer
„Otázka bezpečnosti je zásadní,“ souhlasí europoslanec. „Na druhou stranu existující procedury zapojují bezpečnostní složky a zpravodajské služby, takže jsme schopni posoudit, kdo představuje bezpečnostní riziko a kdo ne. Je potřeba se na celou věc dívat prizmatem toho, jaké platí předpisy a procedury.“
Indoktrinovaní ruští „turisté“
„Teroristický útok ve Vrběticích provedli Rusové s turistickým vízem, to je zneužití tohoto nástroje. Neměli bychom být tedy hloupí a konečně bychom si měli uvědomit že Česká republika je na seznamu nepřátelských států Ruska a podle toho bychom se měli chovat,“ žádá Fischer.
Ten dodává, že ve Finsku z týdne na týden narostl počet turistů o 80 procent. „To ale nejsou turisté, ale dezertéři odkojení putinovskou propagandou, kterým dodnes bylo jedno, že ruská vojska v Buči dělala zvěrstva. Jinak bychom je viděli protestovat na náměstích, což jsme neviděli. Báli se a jsou indoktrinování, takže věří, že Rusko dnes válčí se Západem.“
I Evropská komise se kloní k tomu, aby tito měli nárok na azylovou ochranu.
Ondřej Kovařík
„Je možné, že Rusové neutíkají z důvodu odmítání války jako takové, ale jen odmítají svou osobní účast v ní,“ uznává Kovařík. „Ale to nejsme teď schopni posoudit a mně se příčí paušalizace, že se jedná o skupinu lidí ve stejné situaci.“
„Když dříve běloruský režim záměrně vysílal běžence do EU jako destabilizační prvek,vymezili jsme se proti tomu. Tady ale čelíme spontánní reakci, situace je jiná a tito lidé mohou mít nárok. Ostatně i Evropská komise se kloní k tomu, aby tito měli nárok na azylovou ochranu,“ tvrdí europoslanec.
Čtěte také
Senátor považuje toto doporučení komise za jalové a nebezpečné. „Už vidíme, že ruští branci kladou odpor, zpochybňují ne brannou povinnost, ale samotný Putinův režim. Těm samozřejmě musíme poskytnout ochranu. Ale ti, co se aktivně postavili proti, jsou něco jiného než ti, kteří zkoušejí proklouznout přes hranici,“ shrnuje Pavel Fischer.
„Viděno očima azylové politiky je otázka, do jaké míry musí daný běženec trpět pod nespravedlností svého domácího režimu. Pokud se na to skutečně podíváme z hlediska platných předpisů, tak finální slovo pak může mít soud, který stanoví, zda daný případ odpovídá požadavkům na přidělení azylu nebo mezinárodní ochrany,“ upřednostňuje formální postupy Ondřej Kovařík (ANO).
Poslechněte si celou diskusi v audiozáznamu. Moderuje Lukáš Matoška.
Související
-
Politolog: Rusové okupaci mohou zneužít k tomu, že budou nutit bojovat jedny Ukrajince proti druhým
Po referendech na Ruskem okupovaných územích požádali jejich zástupci o připojení k Rusku. Z oblastí utíkají Ukrajinci, kteří by mohli být nuceni bojovat v ruské armádě.
-
Analytik Stulík: Rusové mají v hlavách kolektivního Putina
„Zprávy, které máme, svědčí o tom, že jsou odváděni všichni muži, což by se se mohlo vyrovnat i jakýmsi etnickým čistkám,“ říká analytik David Stulík.
-
Putin vyhlásil částečnou mobilizaci. Rusové tak nakupují letenky a googlí, jak si zlomit ruku
Přes tisíc lidí zadržely ruské bezpečnostní složky na protestech proti částečné mobilizaci, kterou ohlásil ruský prezident Vladimir Putin.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.