Polský aukční web stáhl předměty s nacistickými symboly. Ve volném prodeji přitom byly řadu let

Budík nebo mlýnek na kávu se symbolem SS, placatka s nacistickou tematikou nebo náhrdelník tvořený malými svastikami. To jsou jen některé z výrobků, jež byly donedávna volně dostupné na polském internetu.

Polská prodejní stránka Allegro byla dlouho jedním z aukčních webů používaných přívrženci nacistické ideologie k nákupu a prodeji předmětů se symboly „třetí říše“. S dvaceti miliony uživatelů je přitom Allegro jednou z největších prodejních platforem ve střední a východní Evropě, informuje server katarské televize Al-Džazíra.

Čtěte také'Hitler byl gentleman, Polsko über alles!' Poláky šokovala reportáž zevnitř neonacistické scény

Ačkoliv polské zákony i podmínky použití webu zakazují propagaci rasismu, fašismu a totalitních systémů, uživatelům aukčního webu dlouhá léta nikdo nebránil v nákupu a prodeji nacistických symbolů.

Na prodej výrobků se zakázanou tematikou už deset let upozorňovala polská protirasistická organizace NIKDY VÍCE, teprve loni se ale s ní firma Allegro odhodlala spolupracovat a v součinnosti problematické předměty ze svých webových stránek odstranit.

Rasismus na vzestupu

Výjimku tvoří artefakty, které mají historickou hodnotu pro sběratele a výzkumníky, například věci produkované v nacistickém Německu. „Většina zakázaných předmětů byly připínáčky a medaile na uniformy. Mezi nimi také fiktivní hodnosti, které v době ‚třetí říše‘ vůbec neexistovaly,“ poznamenává aktivistka z NIKDY VÍCE Anna Tatarová.

Vztahy mezi Berlínem a Varšavou otrávil jed nacionalismu

Polská vlajka

Od chvíle, kdy se v říjnu loňského roku dostala v Polsku k moci konzervativní strana Právo a spravedlnost, zažívají vztahy mezi Varšavou a německou metropolí Berlínem výrazné zhoršení. Napětí eskalovalo v posledních dnech.

Mnohé nabízené položky jsou pouze stylizované jako historické artefakty, ve skutečnosti ale pocházejí ze současné doby a nemají pro sběratele žádnou hodnotu.

Mezi staženými předměty byly také hudební nosiče a knižní publikace propagující fašismus, rasismus a nadřazenost bílé rasy. „Tato hudba hraje na festivalech jako třeba Orlí hnízdo. Krajně pravicové skupiny v Polsku organizují podobné akce už léta,” říká Tatarová.

Podle Rafała Pankowského, sociologa a spoluzakladatele organizace NIKDY VÍCE, roste rasismus především u generace narozené po pádu komunismu. Tedy u mladých lidí, kteří vyrostli v demokratickém Polsku. „Pokud chceme mluvit o trendech, v současnosti zažíváme úpadek základní citlivosti, jež byla pro přechozí generace samozřejmostí,” uvádí sociolog.

Symbol štěstí

„Fašistické symboly byly dříve tabu. Pokud se někde objevily, byly jednoznačně odsouzeny a nikoho by nenapadlo zboží se zakázanými symboly vyrábět. Sociální norma se posunula,“ dodává chmurně Pankowski. Platformy jako Allegro podle jeho názoru mají být důsledněji monitorovány.

Organizace NIKDY VÍCE zastává názor, že za prodejem takových předmětů jsou ideologické motivy a že se tak uživatelé snaží propagovat rasismus a fašismus. Teoreticky by prodávající měli být trestáni podle polského kriminálního řádu. Ve skutečnosti je ale prakticky nemožné uživatele stránek Allegro za nabízení artefaktů stíhat.

Právník Adam Kuczyński vysvětluje, že by policie a žalobci museli vyvinout zvláštní úsilí, aby byla doložena ideologická motivace prodejců. „Vše závisí na postoji státního zástupce a na tom, co konkrétně považuje za způsob propagace totalitních systémů,“ říká Kuczyński.

Poukazuje na příklad z města Bělostok, kdy žalobce tvrdil, že svastika je hinduistický symbol štěstí a že na jeho použití nevidí nic špatného. Symbol totiž skutečně má význam v některých indických náboženstvích, mimo jiné i v hinduismu. Uživatelé se mohou vyhýbat trestům také tvrzením, že jde o repliky historických artefaktů pro sběratelské účely, uzavírá Al-Džazíra.

Mohlo by vás zajímat