Politika z kazatelny. Měli by kněží vstupovat do volebních kampaní?

12. únor 2023

Co ukázala letošní prezidentská volba o náboženství a víře? Budou od letoška vstupy kněží a kazatelů do volebních kampaní zřetelnější a odvážnější než dosud? A je to vůbec vhodné? Měly by osobnosti, které promlouvají k lidem z kazatelen a ve sborech, vážit svoji autoritu na lékárnických vahách? Jak těžké je pro tyto lidi vyrovnat se s dvojznačností své role: farář, ale také občan, který má své politické preference?

Tyto a další otázky přináší debata Vertikály. Moderuje Eva Hůlková.

V Praze končí Evropské synodální setkání katolické církve. Ohlédneme se za ním v první části Vertikály. Moskevský patriarcha Kirill, který v 70. letech působil v Ženevě, spolupracoval s KGB. Tento týden o tom psaly švýcarské noviny. A bývalý pařížský arcibiskup Michel Aupetit je obviněný ze sexuálního násilí. Moderuje Naděžda Hávová.

autor: Eva Hůlková
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.