Politické strany svázané s polskou demokratickou opozicí nemůžou selhat. Druhou šanci nedostanou, myslí si režisérka Holland

27. prosinec 2023

Polsko má po volbách nakročeno k nové vládě, kterou by měla sestavovat opozice v čele s Donaldem Tuskem a jeho Občanskou platformou. „Hodně se mi ulevilo, protože se to zdálo nemožné,“ komentuje výsledky voleb režisérka a scenáristka Agnieszka Holland. „Současná vláda se ale bude držet u moci tak dlouho, dokud to bude možné. Ten čas se budou snažit využít k tomu, aby rozhádali dnešní opozici, aby se jim koalici nepodařilo sestavit,“ odhaduje. 

Čtěte také

„Budou dělat politické podrazy, asi schovávat různé důkazy a ničit dokumenty – ono se už teď asi skartuje na plné pecky. Takže proto si myslím, že to ještě nějaké ty dva měsíce potrvá,“ odhaduje Holland.

„Ještě to bude složité, ale všichni vědí, že to, co obecenstvo řeklo a ukázalo, a to, že šli hlavně mladí lidé tak masově do voleb, je silná odpovědnost. Proto – politické partaje svázané s demokratickou opozicí – nemůžou selhat. Také vědí, že druhou šanci třeba už mít nebudou. Proto si myslím, že jim je tato lekce zřejmá a budou mít dost odpovědnosti, aby to nakonec udělali správně,“ doufá filmařka.

S Hranicí to PiS přehnalo

Její nejnovější film Hranice se v Polsku stal součástí předvolební kampaně, ministr spravedlnosti její film přirovnal k nacistické propagandě a režisérka byla nařčena i z vlastizrady.

Podle Holland to filmaři trochu čekali, hodně o tom hovořili ve chvíli, kdy se rozhodovalo, jestli půjde do kin před nebo po volbách. „Vládní Právo a spravedlnost (PiS) na tom chtělo uhrát nějaké body – také proto rozjeli svou kampaň nenávisti, která šla napříč od prezidenta, premiéra, předsedy PiS,…“

Čtěte také

„Asi doufali, že udělají takovou kampaň nenávisti, že se ti, kteří sledují jejich narativ, strašně rozhořčí a pak to zvedne i počet lidí, kteří půjdou volit. Mělo to zvednout emoce, protože se ve filmu útočí na polskou uniformu apod. To se ale nepodařilo, takže si myslím, že tuto kampaň prostě přehnali.“

Režisérka tipuje, že asi 20 až 30 procent Poláků je zmanipulováno vládní propagandou. „Tu jim neustále a každý den kladivem do hlavy vráží veřejná média, která jsou už v podstatě osm let média stranická. Hodně lidí hlavně na venkově ale nemá přístup k satelitní nebo kabelové televizi, takže tomu také věří.“

„Věří i tomu, že Tusk je Němec, protože jim to říkají každý den. Věří, že on chtěl Rusku odevzdat půlku Polska, věří, že jsem vlastizrádce. Ovšem myslím, že část voličů, bez které se volby nevyhrávají, si řekla, že tohle je už přehnané, a to protože mne už léta znají, jsem veřejná osoba už dávno.“

Čtěte také

Holland prozrazuje, že jí vlastně nenávistná kampaň žene diváky do kin, protože její Hranice je za necelý měsíc už nejnavštěvovanějším filmem roku.

„Ten film už vzbudil mravní morální vlnu a lidé to přijímají jako něco, co je bolestné a zároveň určitým způsobem povznášející. A zaplnil to axiologické, poznávací prázdno, které se v Polsku vytvořilo.“

Nemůžu mlčet

Politici o problému uprchlíků mlčeli. „Tak jsem si řekla, že se mlčet nesmí, já nejsem politik, ale filmařka a občas kumštýřka a mou povinností je toto prázdno zaplnit čestným a vzrušujícím úkazem.“

Čtěte také

Ani na okamžik ale nepřemýšlela nad tím, že by měla film Hranice opustit a nechat v šuplíku.

„Asi jsem masochistka, protože mě to vůbec nenapadalo. Měla jsem pocit zodpovědnosti – jednak za spolupracovníky, kteří nemají na zádech takový terč jako mám já, a taky hlavně za mladé herce.“

„Ti byli také napadáni třeba jedním poslancem a hodně útoků na ně bylo v různých společenských médiích. Třeba, že by se jim měly oholit hlavy, že jsou zrádci, kolaboranti a že by je mělo potkat to, co za 2. světové války potkalo kolaborantské herce. Někteří totiž byli zastřeleni odbojem a podobně.“

Víc si poslechněte v rozhovoru pořadu Osobnost Plus Barbory Tachecí. Vysíláme v repríze.

autoři: Barbora Tachecí , lup

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.