Kritika filmu Agnieszky Holland je oprávněná, tvrdí komentátor. Polští politici snímek Hranice ani neviděli, upozorňuje reportér
Polská vláda přirovnala k nacistické propagandě film Hranice Agnieszky Holland, který zobrazuje příběh tisíců běloruským režimem zneužitých uprchlíků snažících se dostat přes polskou hranici do Evropy. Je kritika, které čelí režisérka, odůvodněná? „Film má jasnou politickou misi,“ tvrdí komentátor serveru Echo24 Ondřej Šmigol. „Není to kritika, ale brutální, vulgární kampaň,“ oponuje reportér serveru Seznam Zprávy Filip Harzer.
Polská režisérka Agnieszka Holland o snímku říká, že v něm upozorňuje na odpovědnost politiků za utrpení lidí na polsko-běloruské hranici. Film Hranice, který vznikl s účastí českého fondu kinematografie, obdržel zvláštní cenu poroty na festivalu v Benátkách.
Čtěte také
Doma v Polsku, kde se schyluje k parlamentním volbám, ale čelí tvrdé kritice. Tamější ministr spravedlnosti film přirovnal k nacistické propagandě. Polští pohraničníci zase vzkázali: „Jenom svině sedí v kině“ a prezident Andrzej Duda pak pro takové heslo vyjádřil pochopení.
Souvislost mezi výroky směrem ke kinematografickému dílu a nadcházejícími parlamentními volbami není podle reportéra serveru Seznam Zprávy Filipa Harzera náhodná. „Přesně to zapadá do snahy mobilizovat voliče. Už to není kritika, ale brutální, vulgární kampaň,“ míní reportér.
Komentátor serveru Echo24 Ondřej Šmigol vnímá kritiku z části jako oprávněnou. „Film má jasnou politickou misi, jasně se politicky vymezuje. Agnieszka Holland je známá tím, že nemá ráda vládní stranu PiS,“ tvrdí komentátor a domnívá se, že nelibost je tudíž logická stejně jako upozornění na to, že „film není úplně objektivní“.
Přiznává ale, že politická diskuse je v Polsku dlouhodobě o mnoho emocionálnější a vyhrocenější než v Česku. Podle Šmigola dokonce polští kritici upozorňují, že Agnieszka Holland si zahrává se stejnými přirovnáními, jaké teď použil ministr spravedlnosti.
Žádná racionální debata
„Pamatuji si, když před pár lety polská státní televize vedla velmi ostrou kampaň proti gdaňskému primátorovi Pawłu Adamowiczovi,“ připomíná reportér Harzer. „Ve zprávách byl neustále nazývaný korupčníkem a skončilo to velmi tragicky,“ vypráví.
Toho v lednu 2019 během charitativního koncertu pobodal recidivista. Útok se dává do souvislosti právě s kampaní veřejnoprávního média.
Čtěte také
Podle reportéra se současná situace velmi nápadně podobá tomu, co zažíval Adamowicz. Poznamenává také, že „není žádná objektivní, racionální debata o tom, jaký ten film je. Začala totiž týdny před tím, než vůbec šel film do kin. Politici ho ani neviděli,“ dodává.
„Myslím, že k nějakému ohrožení nepovede,“ tvrdí komentátor Šmigol. Stojí si za tím, že polská kultura má „práh“ umístěný jinde. Agnieszka Holland přitom už o policejní ochranu žádá, jelikož se násilí obává. „Je otázka, jestli se obává oprávněně, to nedokážu posoudit,“ dodává komentátor.
„Neoprávněná obava to není,“ oponuje Harzer. Mimo jiné dodává, že kampaň není mířena jenom vůči režisérce, ale i divákům, kteří film Hranice zhlédnou. „Politici vládního Práva a spravedlnosti tweetují snímky z premiéry a dodávají heslo ‚jenom svině sedí v kině‘,“ popisuje.
Jde totiž o heslo z dob druhé světové války. Polští odbojáři jím během nacistické okupace odrazovali diváky, kteří chodívali do kin sledovat nacistickou propagandu.
Poslechněte si celou diskusi. Moderuje Lukáš Matoška.
Související
-
Polský ministr odsoudil nový film Hollandové. Příběh uprchlíků přirovnal k nacistické propagandě
Snímek Hranice vypráví o tom, jak se protnou osudy polské humanitární aktivistky, mladého polského pohraničníka a syrské rodiny na útěku.
-
Agnieszka Hollandová v Hranici říká nepříjemnou pravdu o Polsku a Evropě
Hollandová se ve svém novém filmu věnuje temné hodině evropské humanity, která nastala poté, co Lukašenko začal v roce 2019 na bělorusko-polskou hranici ve velkém dovážet uprchlíky z Blízkého východu.
-
Agnieszka Hollandová: V Polsku už se trochu cítím jako persona non grata, ministr mě označil za Goebbelse
Polská režisérka Agnieszka Hollandová v rozhovoru pro Radiožurnál reaguje na obvinění polského ministra z toho, že její film Hranice je prý jako nacistická propaganda.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.