Politici si myslí, že berou málo, ale nemají odvahu se zmrazování platů postavit, soudí reportér Dolejší

23. březen 2023

Politici opět řeší výši svých platů. Po lednovém rozmrazení se jim totiž zvedly téměř o 13 procent. „Je to automat, dvou a půl násobek průměrné hrubé mzdy, akorát je tam dvouleté zpoždění. Mně přijde, že to není nic tak slavného, pokud od poslanců chceme kvalitní práci a aby nebyli zkorumpovatelní,“ soudí reportér serveru Seznam Zprávy Václav Dolejší.

„Chodím do Poslanecké sněmovny 20 let a řekl bych, že kvalita lidí, kteří se stávají zákonodárci, spíše upadá. Ta profese není pro špičkové lidi z různých oborů tak lákavá,“ dodává s tím, že roli hraje i katastrofální obraz politiků ve veřejném mínění.

Čtěte také

Konstatuje při tom, že s návrhy na zmrazení platů politiků často přicházejí populisté, opoziční strany nebo sněmovní nováčci: „Ačkoli všichni politici si myslí, že berou málo, tak nikdo nemá odvahu se tomu postavit. Zmrazí se platy. A když se po letech zase rozmrazí, tak najednou vyskočí o desetitisíce,“ upozorňuje reportér.

Ke zmrazení platů vyzval i prezident Petr Pavel. Rozpočet to prý sice nezachrání, je to ale důležité gesto pro občany. „Je vidět, že nevzešel z politiky a není do toho tak ponořen jako politici, kterým jsou platy opakovaně zmrazovány a jsou v mínění veřejnosti za vyžírky, zatímco 3 tisíce soudců a státní zástupci, kterých je 1200, takto vnímaní nejsou.“

Podle Dolejšího tím prezident částečně hraje na populistickou notu, zároveň je to ale špatné vysvědčení pro vládu, když ji nově zvolený prezident musí upozornit, že musí udělat nějaké gesto, když chce například po důchodcích, aby se uskrovnili.

Před lety byla ještě jedna šílenost, kdy poslanci z Moravskoslezského kraje v pátek po poledni letěli domů letadlem, aby tam byli včas.

Opozice požaduje zmrazení platů politiků na pět let, vládní koalice ale podle Dolejšího připouští maximálně roční zmrazení. „Ale musím říct, že pro její voliče, kteří nám píší do redakce a jsou zároveň důchodci, je nepochopitelné, že politici jim ubrali a sami sobě přidávají,“ uvádí s tím, že z jeho rozhovorů s vládními politiky vyplývá, že si tento rozpor uvědomují.

Nejspravedlivější řešení?

Významnou položkou v příjmech zákonodárců jsou i příplatky za funkce a náhrady. I proto prý ve Sněmovně koluje vtip, že jde o jedinou profesi, kde je čistý příjem, který poslanci přijde na účet, vyšší než hrubý.

Dolejší ale zároveň dodává, že náhrady už zdaleka nejsou tak štědré jako dříve, což vnímají zejména déle působící poslanci. Dříve totiž měli veškerou hromadnou dopravu zdarma, k tomu náhrady podle vzdálenosti od Prahy. A pokud měli funkci, což prý má ve Sněmovně skoro každý, tak i auto s hrazeným palivem.

Čtěte také

„Před lety byla ještě jedna šílenost, kdy poslanci z Moravskoslezského kraje v pátek po poledni letěli domů letadlem, aby tam byli včas,“ popisuje.

Skandály s platy politiků se ovšem nevyhýbají ani vyspělým demokraciím, náhrady se ve velkém zneužívaly například ve Velké Británii.

„Politici si tam z náhrad platili zahradníka, opravu bazénu nebo tenisového kurtu a jeden poslanec si za ně postavil nějaký domeček pro kachny na zahradě. Nikde to není vyřešeno ideálně, ale přijde mi, že násobek průměrné mzdy je vlastně to nejspravedlivější,“ poznamenává Dolejší.

Připustí soudci další zmrazení svých platů? Poslechněte si celý rozhovor v Interview Plus.

autoři: Šárka Fenyková , ert

Související