Týden očima Petra Schwarze: Snížená valorizace důchodů, platy politiků a vztyčený prostředník

18. březen 2023

Nový prezident Petr Pavel vyrazil na své první zahraniční cesty, jak velí tradice a společná minulost napřed na Slovensko a hned vzápětí do Polska. Mezitím ho čekala první opravdová zkouška v politickém ohni – musel se rozhodnout, zda podepíše kontroverzní snížení valorizace důchodů.

Po schůzce s politiky opozičního hnutí ANO nakonec zákon podepsal, ale zároveň dal de facto zapravdu opozici v některých jejích výhradách, zejména k retroaktivitě této normy a jejímu přijímání ve stavu legislativní nouze. Pokud se opozice nakonec z nějakého důvodu neobrátí kvůli tomuto zákonu na Ústavní soud, což se ovšem čekat nedá, obrátí se na něj hlava státu sama.

Čtěte také

Mimochodem, snížená valorizace důchodů je nárazové opatření, které má pomoci aspoň trochu vylepšit velice nepěkný současný stav státních financí, ve Francii ale ve stejné době řeší zásadní reformu penzijního systému, která vyvolala masivní protesty.

A protože administrativa prezidenta Macrona vůbec neměla jisté, že parlamentem tuto reformu protlačí, rozhodla se Národní shromáždění obejít a rozhodnout bez něj. To vládě umožňuje jeden z článků ústavy, který může použít u návrhů týkajících se rozpočtu a sociálního zabezpečení, zároveň jí však hrozí, že pokud by jí poslanci vzápětí vyjádřili nedůvěru, příslušný návrh padá a kabinet musí rezignovat.

Podle premiérky Borneové ale vláda neměla jinou cestu, pokud se chce vyhnout nebezpečí, že za pár let nebudou na důchody peníze a systém se zhroutí.

Ať nás prasata nechají na pokoji

Česká opozice ale našla další kartu, jak obracet veřejné mínění proti současné vládě, a Fialův kabinet, jak už se stalo jeho zvykem, se opět nechal nachytat se spuštěnými kalhotami a bez účinné obrany.

Čtěte také

V atmosféře rozjitřené tím, že důchody se mají zvýšit méně, přišla opozice s požadavkem, aby si politici zmrazili platy, což je karta velice účinná. A expremiér Babiš to doprovodil dramatickým prohlášením, o kolik se mu plat politika zvýšil. Zapomenul pravda dodat, proč tomu tak bylo – za prvé, protože se politikům dorovnávalo předchozí zmrazení a především, že to bylo proto, že se tak zvýšila průměrná mzda.

Výše platů zákonodárců totiž není odervaná od toho, jak se vyvíjí životní úroveň voličů, ale odvíjí se právě od průměrné mzdy – když dostávají více pracující, dostávají více i politici. Cílem této úpravy bylo, aby zákonodárci dostávali důstojný plat, aby nebyli snadno ovlivnitelní různými kmotry či oligarchy, ale plat závislý na tom, jak se voličům daří.

Nebylo by zrovna štěstím mít v parlamentu hlavně politiky, kterým na platu z této funkce nezáleží – jako třeba Andreji Babišovi, jehož majetek za dobu, co byl ve vládě, stoupl podle počtů časopisu Forbes z nějakých 40 miliard na 107 miliard v loňském roce.  

Čtěte také

Na Václavské náměstí přišly minulou sobotu demonstrovat desetitisíce lidí proti vládě. Řečníci i shromáždění lidé odmítali, že by snad šlo o akci proruskou, část demonstrantů se pak vydala k Národnímu muzeu strhnout ukrajinskou vlajku a střetla se s policií.

Fotografie pak v konfliktu se strážci zákona zachytily i děkana Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické Ševčíka, který na předchozích demonstracích stejných lidí ale jiných organizátorů řečnil, tentokrát prý šel jen náhodou okolo. Ševčík pak nevyhověl výzvě rektora VŠE k okamžité rezignaci, a tak se demonstrovalo opět – za Ševčíkův odchod i na jeho podporu.

Mimochodem tentokrát demonstraci svolal právník Rajchl, který se ještě nedávno v Trikoloře honosil tím, že je spojkou na proslulého pražského kmotra Hrdličku, a s ním rovněž právník Nielsen, který jako šéf pražských Mladých komunistů před lety sliboval na stejném Václavském náměstí do kamer nevyhnutelný návrat bolševiků k moci a později se stal celebritou antivaxerské scény. Vybraná společnost.

Petr Schwarz, moderátor a komentátor Českého rozhlasu Plus

V Německu založili speciální seznamku pro vyznavače konspiračních teorií, její uživatelé musí i uvést, kolik dávek očkování proti covidu podstoupili, kanadský soud rozhodl, že ukázat sousedovi vztyčený prostředníček je právo dané Bohem, po letech se potvrdilo, že obraz, který našli zedníci ve sklepech Pennsylvánské univerzity a chtěli ho vyhodit, namaloval slavný Courbet, a na japonské sjezdovce zaútočil na snowboardisty divočák.

Ať nás prasata nechají na pokoji a vztyčený prostředník máme jen pro ty, kdo se nám snaží nalít do hlavy nesmysly, přeje posluchačům Českého rozhlasu Plus, sobě i celému světu Petr Schwarz.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

autor: Petr Schwarz
Spustit audio