Pokud chtěla StB kompromitující materiály, dávala odposlechy i do ložnic, popisuje historik
Klíčové události roku 1989 připomínáme v reprízách hned dvou pořadů. V cyklu Rok po roce se Petr Koura a Petruška Šustrová zamýšlejí nad klíčovými i nad některými zapomenutými událostmi roku 1989 ve světě.
Ve druhé části připomíná publicistika Daniela Vrbová metody, které při práci používala před rokem 1989 komunistická Státní bezpečnost, a to při získávání informací proti vlastním občanům.
Čtěte také
Podle historika Daniela Povolného se technika odposlouchávání StB měnila s časem. „Ještě v 60. letech používali přístroje o velikosti 5 až 7 centimetrů, v 80. letech se ale stejně jako další technologie začalo všechno zmenšovat,“ popisuje historik.
„StB dávala odposlechy jak do bytů, tak kanceláří. V bytech to bylo nejčastěji do obýváků a kuchyní, protože tam si lidé povídají nejčastěji.“
„A pokud potřebovali kompromitující informace například o mimomanželském styku sledované osoby, byl odposlech i v ložnici,“ upřesňuje historik.
Celý pořad najdete na webu jen do 6. prosince 2024.
Související
-
Díla zakázaných autorů se sem za totality pašovala. Estébáci se infiltrovali a škodili, říká badatel
O distributorech nelegálních tiskovin a roli StB mluví s historikem a badatelem Janem Schovánkem Ivana Chmel Denčevová.
-
Estébáci nechali několik dní samotné dvouleté dítě v hájovně, maminku zatím mučili
Neuvěřitelný případ bezohlednosti StB se odehrál v roce 1949 v myslivně v Novém Hrozenkově. Estébáci zatkli maminku a její dvouletou holčičku Dášu ponechali v domě.
-
Estébáci Lorenc a Bittman se za svou práci nikdy nestyděli, dokonce ji považovali za vlastenectví
Další pořad z cyklu Špioni je věnovaný dvěma mužům napevno spojených s komunistickou Státní bezpečností: Alojz Lorenc a Ladislav Bittman.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.