Estébáci se vždycky účastnili církevních porad a nedovolili, abychom hovořili o duchovních věcech, vzpomíná disident a duchovní Kordík

21. květen 2024

Josef Kordík je katolický duchovní, spisovatel, disident a přeživší persekucí komunistického režimu: „Vypadá to, že mi Bůh vymetal všudy, kudy jsem šel. Všecko špatné je k něčemu dobré,“ myslí si. V roce 1978 se rozhodl podepsat Chartu 77, což následně vedlo k odebrání státního souhlasu ke kněžské službě a k trestnímu stíhání. Státní bezpečnost ho opakovaně vyslýchala a sledovala.

„Estébáci se vždycky účastnili církevních porad a nedovolili, abychom hovořili o duchovních věcech,“ vzpomíná. Po roce 1989 se vrátil do církve. Působil jako vězeňský kaplan ve Valdicích.

Jak vzpomíná na dobu, kdy všechny sféry církevní správy byly prostoupené spolupracovníky komunistické StB? Co ho přivedlo k práci vězeňského kaplana? A jak se daří na vsi, kde žije, propojovat lidi s různými názory? Moderuje Petr Vizina.

autor: Petr Vizina
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.