Pojišťovny teď na zmrazení plateb mají svoje rezervy, ale co bude za rok, obává se komentátor Čaban

4. květen 2022

Vláda Petra Fialy hodlá zmrazit platby za státní pojištěnce do systému veřejného zdravotního pojištění na loňské úrovni a ušetřit tím 14 miliard korun. Stát platí pojistné například za děti, seniory a nezaměstnané. „Je to symbol – vzít 14 miliard korun určených na zdraví našich obřanů. Vybrat si pro program vyrovnaného státního rozpočtu zdrovna zdravotnictví, to je krajně necitlivé,“ kritizuje Jiří Mašek (ANO) ze sněmovního zdravotnického výboru.

Předchozí vláda Andreje Babiše (ANO) navýšila platby za státní pojištěnce od letošního ledna o 200 korun na 1967 korun za osobu měsíčně. Od července by se ale podle návrhu vlády Petra Fialy (ODS) měla odváděná částka snížit na 1567 korun tak, aby průměr za celý rok dosahoval loňské úrovně.

Čtěte také

„Byli jsme ujištěni poskytovateli péče a zdravotními pojišťovnami, že nebude omezena dostupnost péče. Jde o změnu, která bude vykryta z rezerv zdravotních pojišťoven,“ vysvětluje náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti).

Komentátor Seznam Zpráv Martin Čaban potvrzuje, že letos se plánované státní úspory pacientů nedotknou: „Pojišťovny tyto peníze v rezervách mají. Je třeba ovšem přemýšlet do budoucna, příští rok už tam ty peníze třeba nebudou. Odkud se vezmou příští rok?“ 

Pokud by se vrátil covid, tak to jsou potom zase stamiliony korun za očkování, testování a podobně.
Jiří Mašek (ANO)

Hosté Tématu dne jsou:
Josef Pavlovic, Piráti, náměstek ministra zdravotnictví
Jiří Mašek, ANO, člen sněmovního zdravotnického výboru
Zdeněk Kabátek, ředitel VZP
Martin Čaban, komentátor, Seznam Zprávy

Opoziční poslanec Mašek připomíná, že rezervy si mohly pojišťovny vytvořit právě proto, že se v loňském roce zastavily kvůli pandemii plánované výkony a prevence, teď naopak lékaři vyšetření dohánějí a spotřebovávají více peněz. A na podzim by se mohla pandemie vrátit. 

„Nechci strašit, ale pokud by se to stalo, tak to jsou potom zase stamiliony korun za očkování, testování a podobně,“ upozorňuje Mašek.

Valorizace jako u důchodů

Náměstek Pavlovic zdůrazňuje, že jakmile bude načten návrh zmrazení plateb, tak bude následovat pozměňovací návrh, který pro platby za státní pojištěnce zavede automatickou valorizaci.

Čtěte také

„Bude to velmi podobné výpočtu důchodů. A to tak, aby nebylo zapotřebí měnit každého půl roku zákon, ale aby to bylo předvídatelné. Všemi od zdravotních pojišťoven po poskytovatele péče to bylo vnímáno kladně. Tento pozměňovací návrh bude načten hned, jakmile se zákon posune do druhého čtení sněmovny,“ ujišťuje náměstek ministra zdravotnictví.

Pojišťovnám a zdravotnickým zařízením to umožní plánování, budou vědět, kolik peněz budou mít nejenom za rok, ale i za dva tři.
Martin Čaban, komentátor

Takovou změnu by uvítal i komentátor Čaban: „Vyměřovací základ dnes nesouvisí vůbec s ničím, je to čistě arbitrární politická hodnota, není opřený o žádný ekonomický ukazatel a statistiku. Pokud by to bylo konečně podobné jako u důchodů, pak by to mělo být indexováno na průměrnou mzdu a inflaci. Pojišťovnám a zdravotnickým zařízením to umožní plánování, budou vědět, kolik peněz budou mít nejenom za rok, ale i za dva tři.“

Jak české zdravotnictví zasáhne příchod lidí z Ukrajiny? Poslechněte si celé Téma dne, ptá se Jan Burda.

autoři: Jan Burda , kac
Spustit audio